Φωτιά, κλιματική αλλαγή και ήρωες

Στα πλαίσια του διαθεματικού προγράμματός μας “Κλιματική αλλαγή και Φυσικές  Καταστροφές” και του Έργου “Ήρωες”στην ευρωπαϊκή πλατφόρμα eTwinning, καλέσαμε στο Σχολείο μας την Πυροσβεστική Υπηρεσία να μιλήσει στους μαθητές για την επίδραση της Κλιματικής Αλλαγής στις πυρκαγιές και για τον ρόλο των πυροσβεστών στην κατάσβεση πυρκαγιών. Η Πυροσβεστική ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή μας με τον καλύτερο τρόπο, φέρνοντας στην αυλή του Σχολείου ένα πυροσβεστικό όχημα! Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την προστασία από τη φωτιά, καθώς και  για την πρόληψη των πυρκαγιών στα δάση κατά τους θερινούς μήνες. Οι πυροσβέστες πραγματοποίησαν επίδειξη του εξοπλισμού του πυροσβεστικού οχήματος καθώς και της εξάρτυσης των πυροσβεστών. Μας μίλησαν επίσης για το θάρρος και τον ηρωισμό που πρέπει να διαθέτει ο πυροσβέστης σε καταστάσεις κινδύνου. Ευχαριστούμε πολύ την κ.Πούλιου, πυροσβέστη και μητέρα μαθήτριας για τη συμβολή της στην οργάνωση αυτής της εκδήλωσης! Ευχαριστούμε επίσης θερμά την Πυροσβεστική Σερρών!