Το ΚΘΒΕ κοντά μας!

Την Παρασκευή 10 Μαΐου μια θεατροπαιδαγωγική ομάδα από το ΚΘΒΕ παρουσίασε στην τάξη μας και στο Δ2 το πρόγραμμα “Προς την Ελευθερία”.  Το πρόγραμμα έχει θέμα την πολιορκία του Μεσολογγίου και την ηρωική έξοδο, μέσα από τα μάτια των πρωταγωνιστών που είναι αδέσποτα σκυλιά της πόλης. Στα πλαίσια του Έργου “Ήρωες” του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning, μελετούμε μαζί με τα σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε τη συμπεριφορά και τα χαρακτηριστικά των ηρώων. Έτσι, η δράση αυτή, καθώς είχε βιωματικό χαρακτήρα και οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στην εξέλιξη της ιστορίας, τους έδωσε την ευκαιρία να προβληματιστούν και να σκεφτούν σε βάθος τις συνθήκες που μπορεί να οδηγήσουν σε ηρωική συμπεριφορά και τον ρόλο των ηρώων στην αντιμετώπιση κρίσιμων διλημμάτων.