Η φωτιά μας αφορά!

Με την άνοδο της θερμοκρασίας της γης, τη μεγάλη ξηρασία και την εκδήλωση ακραίων καιρικών φαινομένων που οφείλονται στην κλιματική αλλαγή, η εκδήλωση και η εξάπλωση των πυρκαγιών είναι πλέον πιο έντονη. Μελετώντας τα φαινόμενα αυτά και αναζητώντας λύσεις ευαισθητοποίησης και προστασίας, οι μαθητές της τάξης μας δημιούργησαν σε συνεργασία και με τον δάσκαλο Πληροφορικής κ. Απόστολο Σπένδα το Ερωτηματολόγιο “Η Φωτιά σε αφορά”. Τα ερωτήματα διαμορφώθηκαν στο μάθημα της Γλώσσας και πηγή αναφοράς αποτέλεσε το αντίστοιχο Ερωτηματολόγιο για τις πυρκαγιές, της WWF.

Οι μαθητές σας καλούν όλους να αφιερώσετε λίγα λεπτά για να απαντήσετε στις ερωτήσεις. Το Ερωτηματολόγιο είναι ανώνυμο και τα στοιχεία από τις απαντήσεις θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για τους σκοπούς της σχολικής-μαθητικής έρευνας. Ο στόχος του Ερωτηματολογίου είναι η ευαισθητοποίηση όλων, έτσι ώστε να έχουμε λιγότερες πυρκαγιές αυτό το καλοκαίρι!