Ενημέρωση για συντήρηση μνημείων και έργων τέχνης

Συντηρηση 1Είχαμε την ιδιαίτερη χαρά σήμερα να παρακολουθήσουμε ενημέρωση σχετικά με τη συντήρηση μνημείων και έργων τέχνης από την συντηρήτρια της Εφορείας Αρχαιοτήτων Καστοριάς κυρία Αμαλία Γκιμουρτζίνα. Η ενημέρωση έγινε στο πλαίσιο της συμμετοχής της Α Λυκείου στο πρόγραμμα της Ι. Μ. Καστοριάς «Υιοθεσία Βυζαντινού Μνημείου Καστοριάς». Οι μαθητές επέλεξαν να ασχοληθούν με τον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Ομορφοκκλησιάς, αναζήτησαν ιστορικά στοιχεία και πληροφορίες για τον ναό, ασχολήθηκαν με τις τοιχογραφίες και την εικόνα του Αγίου Γεωργίου και τώρα γνώρισαν πως γίνεται η αποκατάσταση και συντήρηση τόσο ενός τέτοιου μνημείου όσο και των τοιχογραφιών που διαθέτει. Η κυρία Γκιμουρτζίνα μας εξήγησε με απλό τρόπο πως λειτουργεί η αρχαιολογική υπηρεσία στον τομέα της συντήρησης, ποια είναι τα στάδια και με ποιο τρόπο πραγματοποιείται η συντήρηση ενός μνημείου. Ιδιαίτερα διαφωτιστικές και κατατοπιστικές οι φωτογραφίες από διάφορες περιπτώσεις συντήρησης σε εικόνες του Βυζαντινού μουσείου όπως του προφήτη Ηλία, σε ναούς (Άγιο Νικόλαο του Τζώτζα, Άγιο Λουκά)  και αρχοντικά της Καστοριάς (Αρχοντικό Τσιατσιαπά). Την ευχαριστούμε πολύ και θα χαρούμε να δούμε και από κοντά την εργασία και τα εξαιρετικά αποτελέσματά της.

Συντηρηση 2Συντηρηση 3Συντηρηση 4