Νέο eTwinning : Let’s adopt a monument.

Μαθητές της Α τάξης στα πλαίσια των μαθημάτων (θρησκευτικά, Αγγλικά) και του προγράμματος Υιοθεσία Βυζαντινού Μνημείου της Ιεράς Μητροπόλεως Καστοριάς το οποίο υλοποιεί η Α τάξη του Λυκείου,  θα συμμετέχουν και σε μια συνεργασία του Ευρωπαϊκού προγράμματος ETwinning με θέμα «Let’s adopt a monument». Η συνεργασία υλοποιείται  με σχολείο από το Ισκεντερούν (κοντά στην Αντιόχεια, στην περιοχή που είχε γίνει πέρσι ο καταστροφικός σεισμός)  και έχει θέμα μνημεία που έχουν σχέση με τον Άγιο Γεώργιο (Άγιος Γεώργιος Ομορφοκκλησιάς –  Saint Corç). Η ιστορική εκκλησία Saint Corç, φιλοξενεί επίσης το Φεστιβάλ Hıdır-İlyas (Hıdırellez) στις 5 Μαΐου κάθε χρόνο. Όλοι οι πολίτες της περιοχής έρχονται στην εκκλησία του St. Corç για όρκους και προσευχές στο πλαίσιο των Γιορτών Hıdırellez.

Περισσότερα για τα Ευρωπαϊκά προγράμματα εδώ :

Τι είναι το eTwinning

Για τον saint Gorc :

Hatay’daki Dini Değerler: İskenderun Aziz Corç Kilisesi – SAT-7 TÜRK HABER (sat7turk.com)

Iskenderun St. George Church Opens Its Doors to Earthquake Victims – SAT-7 TÜRK HABER (sat7turk.com)

Project