Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Εκδρομές

Σχολικός περίπατος στα Αγγίδια.

.jpg

Το σχολείο μας πραγματοποίησε την Τετάρτη 11/5 σχολικό περίπατο στα Αγγίδια Νάξου στην περιοχή Φραρώ. Στο δρόμο  από τη Χώρα της Νάξου προς τ’ Αγγίδια συναντήσαμε την Καθόλικη εκκλησία του Ευαγγελισμού . Πάνω από την είσοδο της αυλής, στο μαρμάρινο υπέρθυρο, ξεχωρίζει το λιοντάρι της Βενετίας. Αυτό σημαίνει ότι η μονή που υπήρχε εκεί απολάμβανε την προστασία της Βενετσιάνικης Πρεσβείας στην Κωνσταντινούπολη.
          Σε παρακείμενο λόφο επισκεφθήκαμε την πρωτοβυζαντινή-πρωτοχριστιανική βασιλική του Αγίου Στεφάνου που είναι κτισμένη πάνω στα ερείπια ρωμαϊκής βίλας. Η Βασιλική σχετίζεται με τη δολοφονία του τελευταίου Δούκα από τον οίκο των Σανούδων Νικολό ΙΙ ντάλε Κάρτσερι. Ο Δούκας φιλοξενούσε τον συγγενή του, κύριο της Μήλου, Φραγκίσκο Κρίσπο στον δουκικό πύργο των Μελάνων, στο Κουρουνοχώρι. Είχαν οργανώσει κυνήγι κι έξω από την Παναγία Κριτόματη ο Κρίσπο δολοφόνησε τον ντάλε Κάρτσερι. Στη συνέχεια τον έθαψε στον Άγιο Στέφανο και ανακηρύχθηκε Δούκας (1383).
20220511 191847IMG c9648d7113e26a48bfa535e51dc00ca9 V