Αρχεία για 30 Οκτωβρίου 2008

Εκπαιδευτική μεταρρύθμιση μετ’ εμποδίων στην Ιταλία

Μαθητές, φοιτητές και καθηγητές διαδηλώνουν την Πέμπτη σε ολόκληρη την Ιταλία κόντρα στην εκπαιδευτική μεταρρύθμιση της κυβέρνησης Μπερλουσκόνι. Ένα εκατομμύριο φωνές στη Ρώμη κατά του νόμου Τζελμίνι που περιλαμβάνει περικοπές στην Παιδεία. Δημοψήφισμα για κατάργηση του νόμου προωθεί η αριστερά.

Σύμφωνα με τα τρία μεγαλύτερα συνδικάτα της χώρας (Cgil, Cisl και Uil), oι συμμετέχοντες στη διαδήλωση της Ρώμης ξεπερνούν το ένα εκατομμύριο, ενώ τα σχολεία σε ποσοστό 80% παρέμειναν κλειστά. Στην Πιάτσα Ναβόνα της Ρώμης, δημοφιλές τουριστικό σημείο, υπήρξαν αρκετοί τραυματίες σε συγκρούσεις μεταξύ φοιτητών που πρόσκεινται στο χώρο της αριστεράς και της δεξιάς.

Παρά τις αντιδράσεις, ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι (μετά το πράσινο φως του Κοινοβουλίου στο νομοσχέδιο για τα δημοτικά σχολεία και τα γυμνάσια) κοινοποίησε ότι την ερχόμενη εβδομάδα πρόκειται να παρουσιάσει το αναλυτικό σχέδιο νόμου για τα πανεπιστημιακά ιδρύματα, κεντρικό σημείο του οποίου -σύμφωνα με τις ως τώρα ανακοινώσεις- θα είναι η μείωση του αριθμού των μόνιμων καθηγητών.

Τα προβλεπόμενα μέτρα, καταργούν την παρουσία δύο δασκάλων στις τάξεις του δημοτικού, εισάγουν και πάλι τους βαθμούς για την αξιολόγηση των μαθητών του γυμνασίου, όπως και το βαθμό που σχετίζεται με τη διαγωγή κάθε μαθητή.
«Το σχολείο αλλάζει, επιστρέφουμε στο σχολείο της σοβαρότητας, της αξιοκρατίας και της παιδείας» δήλωσε η υπουργός Παιδείας Μαρία-Στέλα Τζελμίνι.
Ο νόμος που φέρει την υπογραφή της υπουργού Παιδείας Μαρία-Στέλα Τζελμίνι προβλέπει την περικοπή 7,8 δισεκατομμυρίων δολαρίων από τον προϋπολογισμό για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση κατά την επόμενη τετραετία.

Οι σχολικές ώρες θα μειωθούν από 20-31 σε 24 ώρες εβδομαδιαίως, προκαλώντας αντιδράσεις για την πτώση του επιπέδου της εκπαίδευσης, αλλά και τη δυσαρέσκεια των γονέων οι οποίοι θα είναι υποχρεωμένοι να βρουν λύσεις για να απασχολήσουν τα παιδιά τους.

Όπως βλέπουμε οι μεταρρυθμίσεις στο χώρο της Παιδείας, πάντα συναντούν αντιδράσεις σε όλο τον κόσμο. Πολλές από αυτές βέβαια γίνονται μόνο και μόνο για περικοπή δαπανών.