Αρχεία για 3 Οκτωβρίου 2008

Τα παιδία παίζει

katalipseis_sxoleia.jpg“Τα παιδιά παίζουν, έχουν γίνει της μόδας οι καταλήψεις”.  Μ’ αυτή τη φράση τελείωσε τις δηλώσεις του ο προϊστάμενος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Αρκαδίας κ. Ευάγγελος Τσεκούρας, σχετικά με τις καταλήψεις σχολείων στην Τρίπολη.

Πέντε Λύκεια της Τρίπολης τελούν υπό κατάληψη. Δεν ξέρω τους λόγους των καταλήψεων, αλλά μερικές από αυτές γίνονται από την μειοψηφία των μαθητών.

Λίγο νωρίς άρχισαν φέτος οι καθιερωμένες καταλήψεις που σταματούν συνήθως κατά τις διακοπές των Χριστουγέννων. Πολλές από αυτές επιβάλλονται με τη βία από λίγους μαθητές, και όχι μόνο, στην πλειοψηφία των μαθητών που δεν θέλουν να μπλέξουν (ή που τους αρέσει).

Πάντως στα Τρίκαλα που και εκεί γίνονται καταλήψεις, νομίζω ότι είναι δικαιολογημένες, γιατί υπάρχουν ελλείψεις εκπαιδευτικών.