Εργασίες σχολείων

•  “Ο Πόλεμος των Νερών στις Ακτές του Αργολικού” /(2015-2016)

ΓΕ.Λ. ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα με στόχους την παραγωγή γνώσης για τη μορφολογία και τη γεωλογική αλληλεπίδραση των υδάτινων συστημάτων της περιοχής μας και στη σύνδεση των μύθων που τα ακολουθούν με τα γεωπεριβαλλοντικά στοιχεία.

Μαρία Αλημπέρτη- Πάτρα Αγγέλαινα- Άννα Φωτοπούλου

•  “Η Λίτσα η πορτοκαλίτσα και το ξωτικό της πορτοκαλιάς” /(2015-2016)
1/ΘΕΣΙΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΙΒΕΡΙΟΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
Ένα παραμύθι και δύο ποιήματα με έμπνευση την πορτοκαλιά του Νηπιαγωγείου μας

Γιώτα Σταυροπούλου -Αγγελική Ντέρτη

Υλοποίηση Εκπαιδευτικού Περιβαλλοντικού Προγράμματος Κ.Π.Ε. Νέας Κίου: “Όταν λέω πορτοκάλι, να βγαίνεις…”

• “Το Χρέος” / Μάρτιος 2016

Η ταινία των μαθητών/-τριών του 1ου ΕΠΑ.Λ. και 1ου Ε.Κ. Άργους με τίτλο “Το Χρέος”.
Ένα ντοκιμαντέρ αφιερωμένο στους πρόσφυγες και στους απλούς ανώνυμους εθελοντές, που βοήθησαν και βοηθούν όλους αυτούς τους ξεριζωμένους συνανθρώπους μας. Αφιερωμένο και στη μνήμη του Παπά Στρατή που μας δίδαξε τι σημαίνει Αγάπη.

• Οι φτερωτοί επισκέπτες της Αργολίδας /ΕΠΑ.Λ. Ναυπλίου (2013-2014)

Το βίντεο αυτό αποτελεί μέρος ενός περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονήθηκε από τα παιδιά του 1ου ΕΠΑ.Λ. ΝΑΥΠΛΙΟΥ με τίτλο:
“Υγρότοποι Αργολίδας. Μαθαίνω-Ενεργώ-Προστατεύω.”

Μαρία Αλημπέρτη, ΠΕ03

Υλοποίηση Εκπαιδευτικού Περιβαλλοντικού Προγράμματος Κ.Π.Ε. Νέας Κίου: “Με τα φτερά του γλάρου”

• HOW GREEKS CAN DO THAT? OLIVE OIL RECYCLING  /ΓΕ.Λ. Ασκληπιείου Επιδαύρου

Παραγωγή σαπουνιού από χρησιμοποιημένο ελαιόλαδο  με τον Ελληνικό παραδοσιακό τρόπο.

In this video you will see how we can recycle olive oil to make soap according to the traditional greek way…In this way we can save the environment from polution because 1L olive oil contaminates 14L water.

• Μαμά μην κλαίς, θα τα λέμε στο Skype – Don’t cry mom, we’ll talk on Skype  /Νοέμβριος 2013  (1ο ΕΠΑ.Λ. & ΕΚ ΑΡΓΟΥΣ)

Η ταινία του 1ου ΕΠΑ.Λ. ΑΡΓΟΥΣ με τίτλο “Μαμά μην κλαις θα τα λέμε στο Skype” κατέκτησε τις καρδιές των θεατών και το 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ (στην κατηγορία 17-20 ετών) του Διαγωνιστικού τμήματος στη 13η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας CameraZizanio 2013, του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας.