Σεπ 20

Κάτω από (Περιβάλλον) από στις 10-07-2020

Ιούν 20
26

Τα 5 Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Περιφέρειας Πελοποννήσου (ΚΠΕ Καλαμάτας, ΚΠΕ Καστρίου, ΚΠΕ Μολάων, ΚΠΕ Νέας Κίου και ΚΠΕ Σικυωνίων), με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, στις 5 Ιουνίου 2020, διοργάνωσαν δράσεις για τους μαθητές των Νηπιαγωγείων και των Δημοτικών σχολείων της Περιφέρειας Πελοποννήσου με τίτλο «Η ώρα της φύσης …στο σχολείο».
Τα έργα και οι δραστηριότητες των μαθητών και των εκπαιδευτικών τους αποτυπώθηκαν σε μια διαδικτυακή κάρτα
στον παρακάτω σύνδεσμο:

Στη δράση συμμετείχαν 544 μαθητές/τριες και 33 εκπαιδευτικοί από τις παρακάτω σχολικές μονάδες:
Νηπιαγωγείο Αγίας Τριάδας Αργολίδας,
6ο Δημοτικό Σχολείο Άργους,
Δημοτικό Σχολείο Διδύμων, Αργολίδας,
3o Νηπιαγωγείο Τρίπολης,
14ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης,
Νηπιαγωγείο Σταδίου, Αρκαδίας,
7ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης,
Δημοτικό Σχολείο Σταδίου, Αρκαδίας,
Δημοτικό Σχολείο Αθικίων, Κορινθίας,
24ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας,
2ο Νηπιαγωγείο Γαργαλιάνων, Μεσσηνίας.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τόσο τους μαθητές και τις μαθήτριες για την προσπάθειά τους και τα σπουδαία έργα που παρουσίασαν καθώς και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν παρ όλη την δύσκολη περίοδο που διανύουμε.
Οι δράσεις αυτές των Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πελοποννήσου θα συνεχιστούν και την επόμενη σχολική χρονιά με στόχο η προστασία του περιβάλλοντος να θεωρείται από τους μαθητές ταυτόσημη με την προστασία της ζωής.

(Στην Περιφ. Ενότητα Αργολίδας, στη συγκεκριμένη δράση συμμετείχε και η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης).

ΔΡΑΣΗ για τον εορτασμό της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ 2020 –

Πρόσκληση συμμετοχής προς τους εκπαιδευτικούς Α/θμιας Περιφ.Πελοποννήσου

Τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) της Περιφέρειας Πελοποννήσου (Καλαμάτας, Καστρίου, Μολάων, Νέας Κίου, Σικυωνίων) σε συνεργασία με τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης Περιφέρειας Πελοποννήσου προγραμματίζουν κοινή δράση στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος 2020 με τίτλο «Η ώρα της Φύσης στο σχολείο» σύμφωνα με το υπ. αριθμ. 68892/2020 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ).

Η δράση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές της Α/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Πελοποννήσου και περιλαμβάνει εκπαιδευτικές δραστηριότητες (https://drive.google.com/…/1fYfQ1938A4_68ocVALAVzsF6C…/view…) που προτείνουν τα ΚΠΕ της Περιφέρειας Πελοποννήσου με θέμα την προστασία της φύσης και που μπορούν να εφαρμόσουν οι εκπαιδευτικοί στην τάξη.

Οι εκπαιδευτικοί που θέλουν να συμμετέχουν χρειάζεται
• να το δηλώσουν στην ηλεκτρονική φόρμα (https://docs.google.com/…/1FAIpQLSco72MF3UF8x1nm5I…/viewform) μέχρι την Τρίτη 16/06/2020
• να υλοποιήσουν τουλάχιστον μία εκπαιδευτική δραστηριότητα στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή 19/06/2020
• να αποστείλουν ηλεκτρονικά υλικό από τα αποτελέσματα της δράσης (φωτογραφίες, έντυπα, παρουσίαση) καθώς και κατάλογο με τα στοιχεία των μαθητών/μαθητριών που συμμετείχαν μέχρι την Δευτέρα 22/06/2020 στο ΚΠΕ του νομού που ανήκει το σχολείο τους.

20200611_ΠρόσκλησηΣχολεια (1)

ΗμέραΠεριβαλλ2020_ΚΠΕ_Πελοποννησου

ΕΞΕ – 68892 – 2020 – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ 2020 (1)

5 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Με συμμετοχή, εξ αποστάσεως, σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας και σε συνεργασία με την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπ/σης Αργολίδας κ. Ελένη Μάρα, δημιουργήσαμε μια διαδραστική κάρτα με έργα και δραστηριότητες μαθητών, για να υπενθυμίσουμε σε όλους την αξία της προστασίας του Περιβάλλοντος ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Σε αυτή τη διαδικτυακή δράση συμμετείχαν τα εξής Σχολεία:
– 3ο Νηπιαγωγείο Άργους
– 10ο Νηπιαγωγείο Άργους
– Νηπιαγωγείο Νέας Κίου
– Νηπιαγωγείο Ινάχου
– Νηπιαγωγείο Αγίου Προκοπίου
– Νηπιαγωγείο Φιχτύων
– Νηπιαγωγείο Κεφαλαρίου

-Νηπιαγωγείο Αγίας Τριάδας
– 4ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου
– Δημοτικό Σχολείο Κιβερίου
– Δημοτικό Σχολείο Καταστήματος Κράτησης Ναυπλίου.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες των σχολείων αυτών για τη συμμετοχή τους!
Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Αντώνη Κατσαρό για την τεχνική υποστήριξη.

(ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΡΤΑΣ: Πατάμε στο σύνδεσμο που βρίσκεται κάτω από τη φωτογραφία.
Στη συνέχεια πατάμε «κλικ» πάνω σε κάθε εικονίδιο της κάρτας. Με δεξί «κλικ» επιλέγουμε «εμφάνιση στοιχείων ελέγχου» και τέλος επιλέγουμε «Πλήρης οθόνη»)

Οι μικροί μας μαθητές, άλλη μια φορά μας εξέπληξαν με τη δημιουργικότητά τους. Η  σωστή καθοδήγηση και η συνέπεια των εκπαιδευτικών, κ. Κωνσταντίνας Κάτσουδα και κ. Παναγιώτας Μπατάκου οδήγησαν τους μαθητές τους στη συγγραφή και έκδοση της εφημεριδούλας τους. Μπράβο στο Νηπιαγωγείο Κεφαλαρίου!!!

Οκτ 19
17

Κάτω από (Περιβάλλον) από στις 17-10-2019

2019-2020

Πίνακας προγραμματισμένων επισκέψεων σχολείων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο Κ.Π.Ε. Νέας Κίου

Οκτ 19
07
Κάτω από (Περιβάλλον) από στις 07-10-2019

Το ΚΠΕ Νέας Κίου, σε συνεργασία με την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας και την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Γιορτής των πουλιών, υλοποίησε δράση με τίτλο: «Φτερωτοί επισκέπτες στον Υγρότοπο Καλύβια», για μαθητές και εκπαιδευτικούς, με ενημέρωση –ευαισθητοποίηση, παρατήρηση της ορνιθοπανίδας και βιωματικές δραστηριότητες.

φωτό εδὠ