Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας για εκπαιδευτικούς «η Μαθητική Ομάδα Εργασίας: Τα πρόσωπα και οι σχέσεις». Δραστηριότητα 1.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας για εκπαιδευτικούς «η Μαθητική Ομάδα Εργασίας: Τα πρόσωπα και οι σχέσεις». Σχολικό έτος 2000-01. Συμμετέχοντες: 93 εκπαιδευτικοί, σε πέντε ομάδες. Έδεσσα (1), Γιαννιτσά (1), Αριδαία (1), Βέροια(2). Διάρκεια: 5 ώρες για κάθε ομάδα (3:30-8:30 μμ).

1η  Δραστηριότητα.  Γνωριμία και συμβόλαιο

Στην ολομέλεια το κάθε μέλος συστήνεται εκφράζοντας ταυτόχρονα και κάτι ευχάριστο που του συνέβη τελευταία (ή κάτι έντονο που συνέβη σε κάποιον γνωστό του, ή μια επιθυμία του, που περιμένει να ικανοποιηθεί). Στη συνέχεια, συμφωνούνται οι όροι συνύπαρξης των μελών στο πρόγραμμα. Πρόκειται για ένα συναισθηματικό συμβόλαιο, με σκοπό να αναπτυχθεί καλύτερα  η συνεργασία και η επικοινωνία στην ομάδα. Σ’ αυτό, ο συντονιστής και τα μέλη θέτουν όλοι μαζί τους όρους συνύπαρξης και αναλαμβάνουν δεσμεύσεις για την τήρηση τους. Το συμβόλαιο υπάρχει σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης (προφορικό ή έγγραφο) για να υπενθυμίζει τις δεσμεύσεις, όταν αυτές παραβιάζονται.