Το σωματίδιο Higgs. Διάλεξη για μαθητές λυκείου την Τρίτη 12/3/2013, 11:00 πμ.

πηγή: http://www.tovima.gr/society/article/?aid=501657
Την Τρίτη 12 Μαρτίου, στην Ελλη-νογαλλική Σχολή Ουρσουλινών (Ψυχάρη 10, 15401 Ν. Ψυχικό),  στις 11:00 π.μ , ο Δημήτρης Νανόπουλος, καθηγητής Φυσικής Υψηλών Ενεργειών του Πανεπιστημίου Texas A&M (ΗΠΑ), θα επιχειρήσει να εξηγήσει σε μαθητές για αυτά που επί μακρόν θεωρήθηκαν ανεξήγητα. Τίτλος της διάλεξής του «Ο θαυμαστός κόσμος του Higgs – Aπό πού προέρχεται η μάζα;» και τόπος συνάντησης η Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλινών.  Ο Δημήτρης Νανόπουλος έχει δώσει το περίγραμμα της ομιλίας του: «Χαρακτηριστικό της ύλης από την οποία όλα είναι παράγωγα, είναι η μάζα. Όλα τα βασικά συστατικά της ύλης, quarks, λεπτόνια…, έχουν μάζα και σύμφωνα με το Καθιερωμένο πρότυπο (Standard Model) η μάζα αυτή προέρχεται από το μηχανισμό του Higgs, που προτάθηκε το 1964!». Είναι άραγε οι μαθητές του γυμνασίου και του λυκείου ικανοί ακροατές για ένα τόσο περίπλοκο ζήτημα; Εκεί ακριβώς είναι το εκπαιδευτικό στοίχημα, να γίνουν οι βασικές αρχές της φυσικής κτήμα της νεότερης γενιάς. Είσοδος ελεύθερη.