Σπουδές-Υποτροφίες-Εργασία στην Ευρώπη. Ημερίδα στην Έδεσσα, 29/3/2013

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας σε συνεργασία με το Δήμο Έδεσσας, το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, το Γραφείο Διαμεσολάβησης του ΑΠΘ, τον ΟΑΕΔ, το CEDEFOP και  τον ΕΟΠΠΕΠ διοργανώνει ημερίδα με θέμα: «Σπουδές -Υποτροφίες – Εργασία  στην Ευρώπη». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 29-03-2013 και ώρες 11:30-14:30 μμ στην αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου Έδεσσας. Η ημερίδα απευθύνεται σε Μαθητές Λυκείων, που ενδιαφέρονται για προπτυχιακά προγράμματα σπουδών στη Γαλλία και Γερμανία, σε Εκπαιδευτικούς και μαθητές των ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, Εσπερινών ΕΠΑΛ, ΙΕΚ που ενδιαφέρονται για προγράμματα κινητικότητας (πρόγραμμα Leonardo da Vinci), σε φοιτητές και πτυχιούχους ΑΕΙ-ΤΕΙ που ενδιαφέρονται για μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών στη Γερμανία, Γαλλία ή έρευνα στην Ευρώπη, σε άνεργους που ενδιαφέρονται για εργασία και ευκαιρίες κατάρτισης στην Ευρώπη, σε εκπαιδευτικούς που είναι σύνδεσμοι επικοινωνίας με το ΚΕΣΥΠ, που διδάσκουν ΣΕΠ στα Γυμνάσια, που υλοποιούν προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας, σε εκπαιδευτικούς Γαλλικών και Γερμανικών και σε κάθε ενδιαφερόμενο εκπαιδευτικό. Κάθε σχολείο μπορεί να συμμετάσχει με μια ομάδα μαθητών (10-12 ατόμων), οι οποίοι θα λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές της πληροφορίας στους υπόλοιπους μαθητές/τριες των σχολικών μονάδων. Δηλώσεις συμμετοχής των μαθητών και των συνοδών καθηγητών έως 15 Μαρτίου 2013 στο e-mail: kesyp@dide.pel.sch.gr (υπ’οψιν κ. Τεστέμπαση). Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο ΚΕΣΥΠ  Έδεσσας στο τηλ. 2381021869.

11:30- 11:45 Εγγραφές
11:45-12:00  Χαιρετισμοί
12:00-12:20  Κινητικότητα – Ευρωπαϊκά εργαλεία για τη διευκόλυνση της κινητικότητας  και της διαφάνειας  των προσόντων  (ΕΟΠΠΕΠ- CEDEFOP)  (κ. Αθηνά Τεστέμπαση –κ. Λουκάς Ζαχείλας).
12:20-12:40   Σπουδές στη Γαλλία (κ. Ilham Belhabib) από το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης.
12:40-13:00 Σπουδές στη  Γερμανία (κ. Marie Meihsner ) από τη Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών DAAD
13:00-13:20  Το δίκτυο Eures-Ευκαιρίες απασχόλησης στην Ευρώπη (κ. Γιαννέλης Δημήτριος).
13:20-13:40  Δίκτυο  EURAXESS  Αναζήτηση Υποτροφίας- Εργασίας στην Ευρώπη (κΠαπαπαναγιώτου Κωνσταντίνος) 13:40-14:00 Πρόγραμμα Leonardo da Vinci -Eμπειρίες εμπλεκόμενων μαθητών-εκπαιδευτικών(κ. Κιουζέπη Μαρία)– Πρόγραμμα «Νέα γενιά σε Δράση» ( κ.Σημιτόπoυλος Κώστας)
14:00-14: 30 Συζήτηση-Συμπεράσματα