Πώς να μιλήσω στο παιδί μου για το aids; Εκπαιδευτική Συνάντηση με Γονείς

Την Πέμπτη το απόγευμα, στις 24 Μαίου 2012, ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Γυμνασίου Γιαννιτσών διοργάνωσε τη δεύτερη Εκπαιδευτική Ομαδική Συνάντηση για γονείς, με συντονιστή/εκπαιδευτή τον υπεύθυνο Αγωγής Υγείας της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας Κωνσταντίνο Κιουρτσή, Βιολόγο και με θέμα «πώς να μιλήσω στο παιδί μου για το aids;». Η πρώτη Εκπαιδευτική Ομαδική Συνάντηση είχε τον τίτλο «ο ελεύθερος χρόνος και νυχτερινή έξοδος των μαθητών». Και οι δύο αυτές συναντήσεις ήταν βιωματικού χαρακτήρα, πραγματοποιήθηκαν σύμφωνα με τις αρχές εκπαίδευσης ενηλίκων και εστιάστηκαν στις παιδαγωγικές προσεγγίσεις που διευκολύνουν τους γονείς να συζητήσουν με τα παιδιά τους τα ζητήματα που σχετίζονται με τις νυκτερινές εξόδους και την προσωπική ασφάλειά τους από σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Η πρώτη συνάντηση εξελίχτηκε με ομάδες εργασίας οι οποίες μελέτησαν συγκεκριμένες περιπτώσεις νέων κατά τις νυκτερινές εξόδους. Η δεύτερη συνάντηση εξελίχθηκε και πάλι με ομάδες εργασίας, στις παρακάτω θεματικές ενότητες: (α) η σπουδαιότητα του προσώπου σε μια οικογένεια, (β) το σημαντικότερο που πρέπει να γνωρίζουν οι νέοι για το aids, (δ) η αλυσίδα εμπιστοσύνης των σεξουαλικών συντρόφων, (γ) οι τεχνικές συζήτησης των γονέων με τα παιδιά τους σχετικά με το aids, (ε) οι συμπεριφορές που μειώνουν ή και εκμηδενίζουν τον κίνδυνο και (στ) αναστοχασμός, αξιολόγηση και κλείσιμο της συνάντησης. Στους γονείς προτάθηκε εκπαιδευτικό υλικό για παραπέρα μελέτη, το οποίο είναι σε ψηφιακή μορφή και αναρτημένο στη διαδικτυακή θέση https://blogs.sch.gr/kkiourtsis/2012/03/31. Στο κλείσιμο της συνάντησης εκφράστηκε η επιθυμία για μια επόμενη συνάντηση με θέμα τις δυσλειτουργίες στις σχέσεις των παιδιών τους με συμμαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου.