Διπλή πρωτιά σε διαγωνισμούς του Ερυθρού Σταυρού

Το 88o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης συμμετείχε στον διαγωνισμό  ζωγραφικής “Ο πόλεμος μέσα από τα παιδικά μάτια” με δύο ομαδικές συμμετοχές και στον διαγωνισμό κολάζ «Φυσικές Καταστροφές …. Ερυθρός Σταυρός…Όπου Υπάρχει Ανάγκη…Όσο Υπάρχουν Άνθρωποι» με μια ομαδική συμμετοχή και απέσπασε και στους δύο διαγωνισμούς το πρώτο βραβείο! Τα έργα δημιουργήθηκαν στο μάθημα των εικαστικών με υπεύθυνη εκπ/κο την Κατερίνα Κατσιούρα, ΠΕ08.

Συγχαίρουμε τους/τις μαθητές/τριές μας και τους ευχόμαστε πάντα επιτυχίες!

1ο Βραβείο στο διαγωνισμό Ζωγραφικής “Ο πόλεμος μέσα από τα παιδικά μάτια”, Ασημένια Μ., Νεφέλη Μ., ΣΤ’ Τάξη, ακρυλικά σε καμβά

1ο Βραβείο στο διαγωνισμό κολάζ «Φυσικές Καταστροφές …. Ερυθρός Σταυρός…Όπου Υπάρχει Ανάγκη…Όσο Υπάρχουν Άνθρωποι», Κωνσταντίνος Β., Βασίλης Γ., Μίλτος Ζ., Δημήτρης Κ., Αλέξανδρος Κ., Γιάννης Κ., Δημήτρης Μ., Παναγιώτης Π., Φίλιππος Λ., Λούης Μ., Νικόλας Τρ., Κλέισι Τσ., Σάββας Χρ., Κυριάκος Ψ., ΣΤ¨ Τάξη, κολάζ με πανιά και χαρτόνια

Και η τρίτη μας, επίσης εξαιρετική ομαδική συμμετοχή, Αναστασία Αβρ., Σταυρούλα Αβρ., Μελίνα Αν., Μαρία Απ., Ντένια Ασ., Ειρήνη Β., Εμμανουέλα Β., Βασιλική Β., Κωστής Γ., Θωμάς Δ., ΣΤ’ Τάξη, ακρυλικά σε καμβά.

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός το Σάββατο, 15 Ιουνίου 2024, στις 19:00, στο Ωδείο Αθηνών (αίθουσα Ιωάννης Δεσποτόπουλος) διοργάνωσε Τελετή Απονομής Βραβείων στους μαθητές από σχολεία σε όλη την Ελλάδα που διέπρεψαν στους τρεις Πανελλαδικούς διαγωνισμούς που διοργάνωσε ο Τομέας Νεότητάς του.

Στη μεγάλη μοναδική εκδήλωση του Ε.Ε.Σ. με πανελλήνιο αντίκτυπο, στην οποία  εορτάστηκε  η συμπλήρωση 100 χρόνων αδιάλειπτης προσφοράς του Τομέα Νεότητας, εκτέθηκαν τα έργα των μαθητών που διέπρεψαν στους παραπάνω διαγωνισμούς, ενώ πραγματοποιή8ηκε μουσικοχορευτικό δρώμενο από εθελοντές Νεότητας με επίκεντρο την ιστορία του Ε.Ε.Σ. και την ανταλλαγή πληθυσμών, με τίτλο: “Από το χθες στο σήμερα». Επίσης, ο Αγγελιοφόρος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, Mike Vasileiadis, ερμήνευσε το τραγούδι «Μακριά».

Μπορείτε να δείτε όλη την εκδήλωση παρακάτω