Όλοι μαζί πιο δυνατοί! Μια ομαδική εργασία που μας ενώνει!

Η περίοδος της καραντίνας ήταν δύσκολη για όλους μας και ακόμα πιο πολύ για τα παιδιά. Η διαδικτυακή εκπαίδευση ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία αλλά προσπαθήσαμε και καταφέραμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις της. Στο μάθημα των εικαστικών στην  τελευταία εργασία της ηλεκτρονικής τάξης ζητήθηκε από κάθε μαθητή να ζωγραφίσει το περίγραμμα των χεριών του και να το ζωγραφίσει με σχέδια και μοτίβα και συγκεκριμένες αποχρώσεις. Στόχος μας ήταν ο καθένας μας να δημιουργήσει μόνος του κάτι στο σπίτι, σε αυτή την περίπτωση τα χεράκια του,  με την προοπτική όταν ξαναανταμώναμε να τα ενώσουμε όλα μαζί σε μια ομαδική εργασία. Έτσι και έγινε! Συγκεντρώσαμε πολλά χέρια και συνεχίσαμε να ζωγραφίζουμε και άλλα και στο σχολείο, όταν επιστρέψαμε. Όλα μαζί δημιούργησαν μια μεγάλη σύνθεση, εμπνευσμένη από τα χρώματα του ουράνιου τόξου, η οποία αναρτήθηκε σε τοίχο του σχολείου μας για να μας θυμίζει ότι είμαστε “Όλοι μαζί, πιο δυνατοί!”

Στο κέντρο της σύνθεσης υπάρχει ένας ήλιος που φέρει ένα μήνυμα:

Χέρια που αγκαλιάζουν, χέρια που βοηθούν, χέρια που διεκδικούν, χέρια που αγγίζουν, χέρια που δημιουργούν. Χέρι χέρι θα πιαστούμε και πάλι.  Όλοι μαζί πιο δυνατοί!

88ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης – 2020

Εικαστικός: Κατσιούρα Κατερίνα