Κοκομπλόγκ

Το κοκομπλόκο είναι μια κατάσταση σύγχυσης όπου ο πάσχων αδυνατεί να σκεφτεί ή να πράξει οτιδήποτε. Αυτό που συνήθως λέμε κόλλημα όπως όταν λέμε για παράδειγμα «κόλλησε το μυαλό μου». Πιο επίσημα όταν κάποιος μένει ενεός (άναυδος, άφωνος, σύξυλος) αλλά χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο ξαφνικό ή απροσδόκητο γεγονός. Απλώς επειδή σταμάτησε να δουλεύει το μυαλό.

Το κοκομπλόγκ είναι  αυτό που συμβαίνει συχνά πυκνά στα ιστολόγια του blogs.sch.gr. Σταματούν να δουλεύουν. Τελείως όμως! Όχι ότι απλώς ανταποκρίνονται αργά που θα ήταν κάτι υποφερτό. Αλλά ότι δεν ανταποκρίνονται καθόλου. Ταυτόχρονα το υπόλοιπο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο μπορεί να δουλεύει μια χαρά, ιδίως ότι είναι σε μορφή στατικών ιστοσελίδων.

Βλέπετε οι δυναμικές ιστοσελίδες όπως τα ιστολόγια χρειάζονται μια επιπλέον εφαρμογή για να δουλέψουν. Δεν είναι απλώς αρχεία με περιεχόμενο στη γλώσσα HTML ή εικόνες που αποστέλλονται από κάποιον εξυπηρετητή (server) στον υπολογιστή μας και συγκεκριμένα στον περιηγητή μας (browser) για να τα προβάλει. Δημιουργούνται δυναμικά, την στιγμή που ζητούνται από ένα πρόγραμμα που τρέχει στον εξυπηρετητή. Και για να δημιουργηθούν πρέπει να εκτελεστούν και κάποια ερωτήματα προς μια βάση δεδομένων ώστε να ανακτηθεί το περιεχόμενο των άρθρων, των σελίδων και των σχολίων του ιστολογίου μας (και χίλια δυο άλλα).

Οπότε σε αντίθεση με τις στατικές ιστοσελίδες του ΠΣΔ που δεν κολλάνε σχεδόν ποτέ, στις δυναμικές (και στα ιστολόγια μας δηλαδή) που πρέπει να δουλεύει αυτή η έξτρα εφαρμογή (PHP λέγεται) και η βάση δεδομένων, συχνά έχουμε προβλήματα. Προφανώς επειδή χρειαζόμαστε αναβάθμιση στις υποδομές του ΠΣΔ αλλά για αυτό χρειάζονται κονδύλια.

Ε, θα σκεφτείτε «Και τι πειράζει; Κάνε λίγη υπομονή!». Η υπομονή δεν είναι πρόβλημα. Όλοι μας μπορούμε να κάνουμε. Πόσο καλά όμως μπορούμε να συγκρατήσουμε τα νεύρα μας όταν μετά από 1-2 κουραστικές ώρες τελειώσαμε επιτέλους το άρθρο μας, πατάμε «Δημοσίευση» και μας εμφανίζεται ένα μήνυμα ότι η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη; Και το άρθρο μας; Α, χάθηκε και πρέπει να το ξαναγράψουμε από την αρχή! Κοκομπλόγκ!

Συμβουλή: Πριν πατήσετε «Δημοσίευση», επιλέξτε όλο το κείμενό σας (καλύτερα την HTML μορφή του επιλέγοντας «Κείμενο» από πάνω δεξιά), κάντε αντιγραφή (Ctrl + C) και επικολλήστε το (Ctrl + V) κάπου αλλού (π.χ. στο Σημειωματάριο των Windows). Μετά πατήστε «Δημοσίευση». Και να έχει πάθει κοκομπλόγκ το ΠΣΔ τουλάχιστον δεν θα έχετε χάσει την δουλειά σας. Κάτι σαν προσωρινό αντίγραφο ασφαλείας.