Το Γυμνάσιο Σκιάθου στο Παγκόσμιο Συνέδριο Μονοπατιών

16-30 Σεπτεμβρίου 2022 – Μία εβδομάδα γεμάτη πεζοπορίες!

Με αφορμή το Παγκόσμιο Συνέδριο Μονοπατιών το οποίο φέτος έλαβε χώρα στη Σκιάθο, οι σύνεδροι περπάτησαν στα μονοπάτια με τους καλύτερους οδηγούς του νησιού, τους μαθητές της Περιβαλλοντικής Ομάδας του Γυμνασίου. Μικρές ομάδες μαθητών και μαθητριών πεζοπόρησαν κάθε μέρα και σε διαφορετικά μονοπάτια με συνοδό τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής και αναπληρωτή Διευθυντή κ. Ζήκο Ιωάννη.

Στο πλαίσιο του συνεδρίου, σε ειδική τελετή στην Ιερά Μονή Ευαγγελισμού, έγινε και η τελετή αδελφοποίησης με το μονοπάτι του νησιού Jeju Olle της Νότιας Κορέας, όπου οι συμμετέχοντες περπάτησαν το μονοπάτι του Κάστρου με ενθουσιασμό και με οδηγούς τους μαθητές της Περιβαλλοντικής Ομάδας του Γυμνασίου της Σκιάθου.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!

Ευχαριστούμε θερμά το Δήμο Σκιάθου που έδωσε στα παιδιά την ευκαιρία να ξεναγήσουν τους σύνεδρους στα δάση της Σκιάθου και μέσω της πεζοπορίας, να γνωρίσουν καλύτερα τη φύση και την άγρια ομορφιά των βουνών του νησιού μας.

Ακολουθούν φωτογραφικά στιγμιότυπα