Επίσκεψη του Γυμνασίου Σκιάθου στο Μουσείο Ναυτικής & Πολιτιστικής Παράδοσης Σκιάθου

Στην Σκιάθο λειτουργεί μουσείο ναυτικής και πολιτιστικής παράδοσης εντός του πολιτιστικού κέντρου Μπούρτζι. Τα εκθέματα παρουσιάζουν τη σημαντική και μακρόχρονη ενασχόληση των κατοίκων της Σκιάθου τόσο με τη ναυπηγική τέχνη όσο και με τη ναυτιλία. Αρκετοί μαθητές/τριες, οι οποίοι είναι εγγόνια Σκιαθιτών ναυτικών, αναγνώρισαν στα εκθέματα του μουσείου τις ιστορίες και τα βιώματα των δικών τους παππούδων.

NautikoMouseio

Μερικά μόνο από τα εκθέματα που εντυπωσίασαν τους μαθητές ήταν το ομοίωμα του Τιτανικού, το ομοίωμα του υποβρυχίου Κατσώνης, το οποίο βυθίστηκε ανοιχτά της Σκιάθου κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, καθώς και διάφορα όργανα πλοήγησης και επικοινωνίας που χρησιμοποιούνταν στα πλοία.

Οι επισκέψεις έγιναν στο πλαίσιο του μαθήματος της τεχνολογίας, συνοδεία της εκπαιδευτικού Άννας Μπονάρου (ΠΕ81, Αρχιτέκτονας Μηχανικός).