Ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα “Πρόληψη των εθισμών στην Εφηβεία”

Την Τετάρτη 13 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση στα πλαίσια του άρθρου 95 του ν. 4823/2021-ΦΕΚ136/Α/3-8-2021. Το επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο διοργανώθηκε σε συνεργασία με το κέντρο πρόληψης “ΘΗΣΕΑΣ Κυκλάδων” με τίτλο «Πρόληψη εξαρτήσεων στην εφηβεία».

Οι συντονίστριες του προγράμματος ψυχολόγοι κ. Κουνδουράκη Κλειώ και Θεοδωροπούλου Φωτεινή με την επιστημοσύνη, την πείρα και την ευαισθησία τους δημιούργησαν ένα φιλόξενο, οικείο περιβάλλον συνεργασίας και αλληλεπίδρασης. Μετά την αρχική επί του θέματος ενημέρωση, αναπτύχθηκε γόνιμος, εποικοδομητικός διάλογος με θέμα τον υποστηρικτικό –καθοδηγητικό ρόλο που μπορεί να διαδραματίσει ο εκπαιδευτικός ,συνοδοιπόρος των εφήβων μαθητών του ως προς την ανάπτυξη πρωτοβουλιών και συμπεριφορών στο πλαίσιο της πρόληψης των εξαρτήσεων.

Ευχαριστούμε θερμά τις κ. Κουνδουράκη Κλειώ και Θεοδωροπούλου Φωτεινή και περιμένουμε τη συνέχιση της συνεργασίας μας , στο άμεσο μέλλον, με την επιστημονική ομάδα του κέντρου πρόληψης «Θησέας».

ΕΚΔΡΟΜΗ ΚΟΥΡΟΣ- ΜΕΛΑΝΕΣ

Μία εκδρομή στη φύση, πραγματοποίησε το σχολείο μας την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το καταπράσινο και πανέμορφου φυσικού κάλους αρχαιολογικό χώρο στην τοποθεσία Φλεριό Μελάνων, που κείται αιώνες τώρα ανάμεσα σε πανύψηλα δέντρα, ένα τεραστίων διαστάσεων άγαλμα , ο Κούρος.

IMG 20240220 094319 resized 20240221 100801553

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι μαθητές πριν την αναχώρηση από το σχολείο, ενημερώθηκαν για την ιστορία του συγκεκριμένου αρχαιολογικού χώρου, που μαζί με τον Κούρο του Απόλλωνα αποτελούν το σήμα κατατεθέν του νησιού μας.

Μετά την επίσκεψη στον Κούρο , οι μαθητές μετέβηκαν στο χωριό που συνέχισαν με φαγητό και γλέντι στις παραδοσιακές ταβέρνες του χωριού.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΠΑΛ ΝΑΞΟΥ

Το 1ο Γυμνάσιο Νάξου , στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού , στις 14 Φεβρουαρίου 2024 , πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο «1ο ΕΠΑΛ Νάξου –Κατσάνης Μιχάλης».

1707908157858Οι μαθητές της Γ’ τάξης είχαν την ευκαιρία να μάθουν τις ειδικότητες που λειτουργούν στο ΕΠΑΛ, τις επαγγελματικές προοπτικές των αποφοίτων, το σύστημα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, να δουν από κοντά τα εργαστήρια κλπ.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί : Κόντες Ιωάννης υποδιευθυντής 1ου Γυμνασίου Νάξου, Μαγκανάρη Κυριακή, Σκυλάκη Βασιλική, Καραμανή Ειρήνη. Περισσότερα

Εκκλησιασμός στην μνήμη των τριών Ιεραρχών

Την Τρίτη 30-1-2024, κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων διδακτικών ωρών, το
σχολείο πραγματοποίησε  εκκλησιασμό,   στο Μητροπολιτικό ναό της πόλης μας, για
να τιμήσουμε  την μνήμη των τριών Ιεραρχών, προστατών των μαθητών και των
γραμμάτων: του Βασιλείου του Μέγα, του Γρηγορίου Ναζιανζηνού του Θεολόγου και
του Ιωάννη του Χρυσοστόμου.
viber image 2024 01 30 10 58 09 630
Οι μαθητές   και οι  καθηγητές παρακολούθησαν με ευλάβεια τη θεία λειτουργία.
Μετά το πέρας της θεία λειτουργίας   μαζί  με το αντίδωρο και την αρτοκλασία,
κεράστηκαν από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη μας  ένα γλύκισμα.

Την  αρτοκλασία του σχολείου προσέφερε  ο   κύριος  Πολυκρέτης Ιωάννης ,
πατέρας  μαθήτριας μας.  Τον ευχαριστούμε πολύ και του ευχόμαστε ολόθερμα
Υγεία προσωπική και οικογενειακή και να έχει μία καλή  και  δημιουργική χρονιά!!

Ευχόμαστε  οι Τρεις Ιεράρχες να είναι φωτεινοί οδοδείκτες  στη ζωή  όλων  των
μαθητών και των καθηγητών.

Χρόνια Πολλά και καλή Πρόοδο σε όλους!!

Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας των μαθητών

Η ημέρα των Τριών Ιεραρχών του Βασιλείου του Μέγα, του Γρηγορίου Ναζιανζηνού του Θεολόγου και του Ιωάννη του Χρυσοστόμου που είναι προστάτες των μαθητών και των γραμμάτων , Τρίτη 30-1-2024, επιλέχθηκε για την καθιερωμένη κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας των μαθητών. Η κοπή της πίτας έγινε κατά τη διάρκεια της 6ης διδακτικής ώρας, και πραγματοποιήθηκε σε κάθε τμήμα με την παρουσία του διδάσκοντα καθηγητή.
pita 1
Οι πρωτοχρονιάτικες πίτες ήταν προσφορά του
Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, καθώς και τα δώρα  για τα παιδιά που έτυχαν το φλουρί.