Σχόλια

Το σχολείο μας κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά συμμετέχει σε Δίκτυο Σχολείων που διοργανώνει το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών. Συνολικά 394 σχολικές μονάδες της χώρας μας συνεργάζονται για την υλοποίηση του 2ου Πανελλαδικού  Μαθητικού  Συνεδρίου  Τοπικής Ιστορίας με θεματικό άξονα: «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου».

Οι σχολικές μονάδες κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν πολυεδρικά το θέμα, εκπονώντας ερευνητικές εργασίες, έργα δημιουργικής γραφής, εικαστικά, δρώμενα, ψηφιακές αφηγήσεις, μουσικές παραγωγές, βιωματικά εργαστήρια, πάνω στις εξής υποενότητες της βασικής θεματικής:

α) Τοπική ιστορία και εθιμικές τοπικές συνήθειες

β) Μνημεία και αρχαιολογικοί χώροι

γ)  Τοπική Λογοτεχνία/ Συνδεδεμένοι με τον τόπο λογοτέχνες

δ) Τέχνες και  αρχιτεκτονική

ε) Τοπική  ιδιομορφία: φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον

στ) Οικονομική ζωή/ εμπορική δραστηριότητα

ζ) Εξέχουσες μορφές του τόπου.

Το παραγόμενο αποτέλεσμα του Δικτύου, που ανέρχεται στις 580 εργασίες, τις οποίες εκπόνησαν 7520 συμμετέχοντες μαθητές με τους 1045 επιβλέποντες καθηγητές τους,   θα παρουσιαστεί στο  ομώνυμο  2ο Πανελλαδικό Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο που θα διεξαχθεί στο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών διαδικτυακά την Τετάρτη 17, Πέμπτη 18 και Παρασκευή 19/4/23 και διά ζώσης το Σάββατο 20/4/23 για τις 80 σχολικές μονάδες που θα μετακινηθούν στην Πάτρα για αυτόν τον σκοπό με  1760 μαθητές και 262 καθηγητές.

Στόχοι του Δικτύου είναι με τη συμμετοχή των σχολικών μονάδων στο Δίκτυο να ενισχυθούν οι μεταξύ τους δεσμοί, να ενταθεί η εξωστρέφεια των σχολείων, να αναδειχθούν οι δεξιότητες και τα ταλέντα των μαθητών, να καλλιεργηθεί ο κριτικός και κοινωνικός εγγραμματισμός τους.

Εκπροσωπώντας το σχολείο μας,  οι μαθητές της  Β’ Γυμνασίου με την υποστήριξη και αρωγή της Διευθύντριας, κ. Αθηνάς Αγαπίου, και της φιλολόγου Μαντώς Μπάρκα συμμετέχουν διαδικτυακά στο συνέδριο την Παρασκευή 19/04/2024 στην πρώτη συνεδρία (9.00-11.30 π.μ.) με την εξής εισήγηση: «Ματιές στον τόπο μας».

Μπορείτε να  συνδεθείτε την Παρασκευή 19/04/2024 στην πρώτη συνεδρία (9.00-11.30 π.μ.) μέσω  του συνδέσμου:  https://www.youtube.com/channel/UC5vRcjqV-2l5XgURhn6uFVg

Ακολουθεί το πρόγραμμα του Συνεδρίου:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ – Αντιγραφή

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας από το ΚΕΔΑΣΥ Θεσπρωτίας, από τον κ. Κουρτίδη Απόστολο, Προϊστάμενο του ΚΕΔΑΣΥ Θεσπρωτίας, την κ. Ζιάγκου Μάνθα, ειδική Παιδαγωγό, την κ. Τατσάκη Χριστίνα, Φιλόλογο, και την κ. Τσίτου Αλεξάνδρα, ψυχολόγο, σε συνεργασία με  την κ. Αμαλία Σαραμπασίνα, υπεύθυνη  Σχολικού Εκφοβισμού και Σύμβουλο Σχολικής Ζωής. Τους ευχαριστούμε θερμά για την εξαιρετική παρουσίαση του θέματος και την  ενδιαφέρουσα συζήτηση που ακολούθησε!

Το σχολείο μας πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Ναύπλιο-Μυκήνες-Επίδαυρο, απολαμβάνοντας τα οφέλη μιας τέτοιας εμπειρίας. Επισκεφθήκαμε την πρώτη μέρα τις Μυκήνες, το Άργος και στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στο Ναύπλιο. Την επόμενη μέρα επισκεφθήκαμε τη μοναδική  Αγία Μονή Άρειας Ναυπλίου, το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard και το Παλαμήδι. Το απόγευμα περιηγηθήκαμε στο Ναύπλιο παίζοντας το Κυνήγι του Ιστορικού Θησαυρού. Την τελευταία μέρα πήγαμε στην Επίδαυρο όπου θαυμάσαμε το αρχαίο θέατρο και επισκεφθήκαμε το Μουσείο. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για όλους μας! Επιστρέψαμε γεμάτοι όμορφες αναμνήσεις!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων σας προσκαλούν να παρακολουθήσετε την ενημέρωση για τις εξαρτήσεις στην εφηβική ηλικία με κεντρικό ομιλητή τον παιδοψυχίατρο κ. Σιάτη Γεώργιο από την  Παιδοψυχιατρική Υπηρεσία της κινητής μονάδας Ψυχικής Υγείας Ιωαννίνων-Θεσπρωτίας  που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας τη Δευτέρα 01/04/2024 στις 11.30 π.μ.

ΑΦΙΣΑ ΔΙΚΤΥΟΥ

Λήψη αρχείου

Το σχολείο μας και φέτος  λαμβάνει μέρος στον διαγωνισμό “Σχεδίασε το Αστέρι σου!” του Make A Wish.

IMG 20240119 104643

Το σχολείο μας  έκοψε  την  καθιερωμένη βασιλόπιτα για  τους μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Υγεία, δύναμη και αγαθή τύχη σε αυτούς που κέρδισαν το φλουρί!

Να είναι καλοτάξιδο το 2024  για όλους μας!

IMG 20240125 120927

Λήψη αρχείου