Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, στο οποίο συμμετέχει το Γυμνάσιο Κριεζών ως εταίρος, με τίτλο HEREDITAS (Here Discover International Treasure and Survive), και θέμα την πολιτισμική μας κληρονομιά, το σχολείο μας διοργάνωσε μια σειρά δράσεων για τον μήνα Μάρτιο.  Στις 20 Μαρτίου το Γυμνάσιο Κριεζών συνομίλησε διαδικτυακά με το Γραφείο Δημιουργικής Ευρώπης του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, και πιο συγκεκριμένα, με την κ. Ιωάννα Τζαβάρα από τη Διεύθυνση Νεότερης Πολιτιστικής Κληρονομιάς και την κ. Ειρήνη Κομνηνού, Υπεύθυνη Γραφείου Δημιουργικής Ευρώπης, οι οποίες προσέφεραν στους μαθητές πολύ ενδιαφέρουσες εισηγήσεις σχετικά με την πολιτιστική κληρονομιά και την σημασία της. Ευχαριστούμε θερμά το Γραφείο Δημιουργική Ευρώπη Ελλάδας – Πολιτισμός για τα δωράκια που προσέφερε τόσο για τους μαθητές μας όσο και για τους εταίρους μας. Θα τους τα προσφέρουμε όταν μας επισκεφτούν τον Μάιο.