Η 21 Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως παγκόσμια ημέρα για την εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων και του ρατσισμού. Το Γυμνάσιο Κριεζών αφιέρωσε μια διδακτική ώρα για το σκοπό αυτό. Συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων όπου οι μαθήτριες της Γ’ τάξης Μαρία Κ., Μαρία Γκ. και Γαρυφαλλιά Σ., διάβασαν το μήνυμα του Υφυπουργού κ. Θεόδωρου Π. Παπαθεοδώρου με αφορμή  την ημέρα αυτή και στη συνέχεια παρακολουθήσαμε την προβολή ταινιών μικρού μήκους σχετικά με το ρατσισμό στα σχολεία αλλά και στην κοινωνία γενικότερα. Οι ταινίες αυτές είχαν δημιουργηθεί από ομάδες μαθητών άλλων σχολείων και κατάφεραν να μας περάσουν μηνύματα τα οποία ήταν κατά του ρατσισμού και υποστήριζαν την ισότητα και τη διαφορετικότητα. Έτσι καταφέραμε να κατανοήσουμε το πρόβλημα του ρατσισμού, το οποίο έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις και να προβληματιστούμε σχετικά με την αναγνώριση και αντιμετώπιση του φαινομένου στην καθημερινότητά μας.

Μαρία Κ., μαθήτρια της Γ’ τάξης