Την Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου, η Ά τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη της Ερέτριας. Η ώρα αναχώρησης, όπως ορίστηκε, από το σχολείο ήταν 08:45.

imgp0267-large.JPG  imgp0272-large.JPG  imgp0268-large.JPG  imgp0269-large.JPG  imgp0270-large.JPG  imgp0271-large.JPG  Πρώτα επισκεφθήκαμε το αρχαιολογικό μουσείο όπου θαυμάσαμε τα εκθέματα και στη συνέχεια το αρχαίο θέατρο και την οικία με τα μωσαϊκά.

Κατόπιν, είδαμε το σπίτι του Κανάρη, του “Μπουρλοτιέρη” της ελληνικής επανάστασης του 1821, αλλά δυστυχώς μας απογοήτευσε η εικόνα του καθώς δεν έχει αξιοποιηθεί καθόλου αλλά είναι εντελώς εγκαταλελειμμένο, αν και αποτελεί κομμάτι της ιστορίας μας.

Ακολούθησε περίπατος στο νησί των Ονείρων και λίγος χρόνος ελεύθερος στην παραλία.

Ώρα άφιξης στο σχολείο 13:15.