Αρχική » Γενικά » Σεμινάριο πρώτων βοηθειών

Σεμινάριο πρώτων βοηθειών

Σεμινάριο πρώτων βοηθειών στο Σύλλογο Διδασκόντων Κάτω Μηλιάς τη Δευτέρα 24/9/2012 από την κ. Ράπτη Χρυσούλα

O Σύλλογος των καθηγητών του Γυμνασίου Κάτω Μηλιάς συμμετείχε με επιτυχία   στο βιωματικό σεμινάριο «Πρώτες Βοήθειες στο σχολείο» ,που διοργάνωσε στο χώρο του σχολείου η διεύθυνση σε συνεργασία με την κ. Ράπτη Χρυσούλα , υπεύθυνη νοσηλεύτρια του  Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στο παράρτημα της Κατερίνης . Το σεμινάριο  πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 24/9/2012 , είχαν τη δυνατότητα να το παρακολουθήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου . Οι οδηγίες που δόθηκαν στους καθηγητές ήταν σημαντικές και ανέτρεψαν πολλές λανθασμένες ενέργειες που γίνονται σε περιπτώσεις παροχής πρώτων βοηθειών .

Το σεμινάριο  περιλάμβανε τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

• Απαραίτητο φαρμακευτικό υλικό για τα σχολεία
  • Θλάσεις – τραύματα – αιμορραγίες
  • Δήγματα ζώων – αλλεργίες – δηλητηριάσεις
  • Απώλεια αισθήσεων – θέση ανάνηψης – ξένα σώματα
  • Καρδιακό επεισόδιο – ΚΑΡΠΑ
  • Πρακτική εξάσκηση

Ευχαριστούμε την κυρία Ράπτη για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας έδωσε .

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.