Αρχεία για 10 Απριλίου 2024

Εκδρομή στην Κορυτσά της Αλβανίας, όπου η ιστορία συναντά την αλληλεγγύη των λαών

Πριν από 2 εβδομάδες, την Τετάρτη 13 Μαρτίου, επισκεφτήκαμε την Κορυτσά στην Αλβανία. Πήγαμε με το σχολείο μέσω του προγράμματος της διαπολιτισμικής ως εκπαιδευτική εκδρομή. Αρχικά ξεκινήσαμε νωρίς για να κερδίσουμε τη μέρα διότι το ταξίδι ήταν μεγάλο κοντά στις 3 ώρες. Αφού περάσαμε το λεπτομερή έλεγχο στα σύνορα μπήκαμε στην χώρα. Μετά από λίγο φτάσαμε στο ελληνοαλβανικό σχολειό Όμηρος για να παρακολουθήσουμε την ιστορία του μέσα από ένα βίντεο. Έπειτα φτάσαμε στο κέντρο της πόλης και αφού μας έδειξαν διάφορα παλαιοτέρα σπουδαία σχολεία , την ιδιαίτερη εκκλησία, το σπίτι ενός σπουδαίου ποιητή, του Σεφέρη, μας άφησαν ελεύθερο χρόνο 2 ωρών για φαγητό. Δυστυχώς μια αλλαγή του καιρού δεν μας άφησε να επισκεφτούμε τους άλλους 2 προορισμούς που ήταν προγραμματισμένοι. Εφόσον η περιήγηση μας τελείωσε ξεκινήσαμε για το ταξίδι της επιστροφής. Τότε κάναμε μια στάση στην Καστοριά μισή ώρα για ξεκούραση. Τέλος στις 22.30 επιστρέψαμε όλοι στο σπίτι μας γεμάτοι με νέες εμπειρίες  και εικόνες.

Το κείμενο γράφτηκε από την μαθήτρια Μαριέττα Καραλιοπούλου Β1

Ακολουθούν φωτογραφίες από την επίσκεψη.

κορ2 κορ1 κορ3 κορ4