Συλλογικός Προγραμματισμός του Γυμνασίου Καβασίλων 2021-2022

Λήψη αρχείου

Πρώτη Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου του Γυμνασίου Καβασίλων 2020 – 2021

Λήψη αρχείου

Πτυχίο Γαλλικών από το σχολείο μας

unnamed

Όταν τα  παιδιά θέλουν να μάθουν, το σχολείο είναι πάντα δίπλα τους. Έτσι τα παιδιά του Γ1 που μαθαίνουν Γαλλικά,  αποφάσισαν να δώσουν εξετάσεις, ώστε να αποκτήσουν το πτυχίο Α1Α2 του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας. Το πτυχίο αυτό παρέχεται από το Υπουργείο Παιδείας μετά από εξετάσεις κάθε Μάιο. Αναγνωρίζεται αυτόματα στην Ελλάδα και στα κράτη-μέλη της Ε.Ε.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα επιτύχουν θα έχουν μία βασική γνώση της Γαλλικής Γλώσσας και θα μπορούν να συμπεριλαμβάνουν το πτυχίο αυτό, στο βιογραφικό τους.

Η προετοιμασία γίνεται μέσα στο μάθημα των Γαλλικών, γιατί η ύλη του Γυμνασίου στα Γαλλικά, ουσιαστικά είναι η ύλη του πτυχίου αυτού. Το βοηθητικό υλικό διανέμεται δωρεάν και βρίσκεται εδώ https://blogs.sch.gr/kyriakanna/voithima-gia-to-kpg-a1a2-gallika/

Την προετοιμασία οργανώνει η καθηγήτρια Γαλλικών του σχολείου κ. Κυριακίδου Άννα. Καλή μας επιτυχία. Πληροφορίες για το πτυχίο εδώ  https://rcel2.enl.uoa.gr/kpgeschool/

Ενημέρωση Γονέων-Κηδεμόνων από Καθηγητές

Από 1/12/2021 η ενημέρωση των γονέων από τους καθηγητές του σχολείου μας θα γίνεται διά ζώσης κάθε Τρίτη. Θα πρέπει να προηγείται τηλεφωνική επικοινωνία (2331039521) με τη Δ/νση του σχολείου για κλείσιμο ραντεβού. Για την προσέλευση στο σχολείο απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση νόσησης ή rapid test, το οποίο θα δηλώνεται στο https://edupass.gov.gr/ από τους γονείς ως επισκέπτες.

Ανακοίνωση για την επαναλειτουργία της βιβλιοθήκης

βιβλιοθηκη

Σας ανακοινώνουμε ότι από Δευτέρα, 15/11/2021, ξεκινά η επαναλειτουργία της σχολικής βιβλιοθήκης για το σχολικό έτος 2021-2022 με τήρηση όλων των προβλεπόμενων υγειονομικών μέτρων προστασίας από τον Covid-19. Η είσοδος στη βιβλιοθήκη επιτρέπεται αποκλειστικά με τη χρήση μάσκας και με μέγιστο αριθμό 2 ατόμων. Οι μαθητές μπορούν να δανείζονται μέχρι 2 βιβλία για 30 ημέρες με δυνατότητα ανανέωσης του δανεισμού έως 10 ημέρες. Επισημαίνεται ότι οι μαθητές οφείλουν να σέβονται τον χώρο της βιβλιοθήκης και να επιστρέφουν το έντυπο υλικό στην κατάσταση που το παρέλαβαν.

Οι μαθητές μπορούν να αναζητήσουν το περιεχόμενο της βιβλιοθήκης στον σύνδεσμο: libkavasila.mysch.gr

Υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης είναι οι εκπαιδευτικοί:

Κατζόγια Σοφία (για την Α΄ τάξη),

Φράγκου Ελένη (για τη Β΄ τάξη),

Λαζοπούλου Καλλιόπη (για τη Γ΄ τάξη).

Ωράριο λειτουργίας:

Δευτέρα (Α΄ τάξη)

και

Τετάρτη (Β΄ τάξη)
Παρασκευή (Γ΄ τάξη)

Εσωτερικός κανονισμός βιβλιοθήκης

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τον εσωτερικό κανονισμό της σχολικής βιβλιοθήκης του σχολείου μας.

Εσωτερικός κανονισμός της Βιβλιοθήκης

Μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 4710/12-10-2021 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 126316/Δ2/06-

10-2021 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2021-2022»  ΦΕΚ Β 4710_21_ΥΑ_126316_Δ2_6_10_21. Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2021-2022 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία καλύπτει 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος.  Κριτήριο για την επιλογή – συμμετοχή των μαθητών/τριών στα τμήματα μαθημάτων Ενισχυτικής Διδασκαλίας, μετά από σχετική ενημέρωση και αίτηση των γονέων και κηδεμόνων, αποτελεί η επίδοση του/της μαθητή/τριας στο αντίστοιχο μάθημα.

Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας.

Για τους/τις μαθητές/τριες που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας θα πρέπει οι γονείς-κηδεμόνες τους να υποβάλλουν  αίτηση δήλωση μαθημάτων.

Η Υ.Δ. θα συμπληρωθεί ηλεκτρονικά και θα τη βρείτε εδώ:

αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2021_22

Θα αποσταλλεί στο email του σχολείου ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 7/11/2021 ΣΤΙΣ 23:30.

email Γυμνασίου Καβασίλων:  mail@gym-kavas.ima.sch.gr

Κανονισμός Λειτουργίας

Στο παρακάτω έγγραφο υπάρχει ο εσωτερικό κανονισμός του σχολείου για το σχολικό έτος 2021 – 2022

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας (λήψη pdf)

Οδηγίες για την Πλατφόρμα EDUPASS

Στο παρακάτω έγγραφο Οδηγίες για την Πλατφόρμα EDUPASS  (λήψη pdf)

υπάρχουν οδηγίες για το πως μπορούν οι γονείς να δηλώνουν το self test των παιδιών τους.

Ωρολόγιο πρόγραμμα Σχ.Eτος 2021-2022

Το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2021-2022 είναι το εξής: