Αρχεία για 12 Απριλίου 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας στον Όλυμπο

Την Τετάρτη στις 10-04-24 η Περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας, μαθητές και καθηγητές (κ. Κυριακίδου Άννα, κ. Γαύρος Αναστάσιος και κ. Χρυσοπούλου Βασιλική), μαζί με τις αντίστοιχες ομάδες δύο σχολείων της περιοχής, ξεκίνησαν για μία εκπαιδευτική επίσκεψη στα πλαίσια του Προγράμματος «ΟΡΕΙΝΑ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ».
Αρχικά επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Δίον. Περπάτησαν μέσα σε ένα μοναδικό πράσινο περιβάλλον ανάμεσα σε ναούς, αρχαίους οικισμούς και άλλα ευρήματα και άκουσαν πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες από τον ξεναγό, γι’ αυτό το σημαντικό
πολιτιστικό και θρησκευτικό κέντρο της αρχαιότητας.
Μετά από το Δίον, οι επισκέπτες βρέθηκαν στην τοποθεσία Πριόνια του Ολύμπου και όλοι μαζί περπάτησαν σε ένα υπέροχο και κατηφορικό μονοπάτι τριών χιλιομέτρων μέχρι τη Μονή Αγίου Διονυσίου εν Ολύμπω. Αν και η Μονή βρίσκεται σε εργασίες αναστήλωσης, άνοιξε για χάρη των επισκεπτών από τον ηγούμενο.
Μετά από τόση πεζοπορία και δράση, η στάση που έγινε στο Λιτόχωρο ήταν ότι έπρεπε για φαγητό και ξεκούραση, πριν οι εκδρομείς πάρουν τελικά τον δρόμο της επιστροφής.

Ακολουθούν φωτογραφίες….

ΦΩΤΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 1 ΦΩΤΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 2

Το σχολείο μας ταξιδεύει…

7 ημέρες στην Ιταλία πέρασαν 2 εκπαιδευτικοί, 2 μαθήτριες και 2 μαθητές στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ 2023-24, μετά την έγκριση του προγράμματος  με τίτλο «On life».  Συναντήθηκαν με την Ιταλική, την Βουλγάρικη και την Ισπανική ομάδα και ασκήθηκαν  μαζί  στο  πως μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις οθόνες  ώστε να επικοινωνούμε με φίλους και όχι για να απομονωνόμαστε. Πώς να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία για να μορφωνόμαστε και πως να ξεχωρίζουμε τα παραπλανητικά νέα.  Μάθαμε πώς να είμαστε ευγενικοί όταν μιλάμε στο chat.  Η ομάδα  έμεινε στην μυστηριώδη μεσαιωνική πόλη Περούτζια, απόλαυσε την καλαίσθητη Φλωρεντία, και την θρησκευτική Ασίζη, εργάστηκε καθημερινά στο Μαρσιάνο και  τριγύρισε στη Ρώμη. Δείτε εδώ τις εντυπώσεις των παιδιών.

LINK: https://madmagz.com/magazine/2128462

Δείτε εδώ όλο το κείμενο των άρθρων των παιδιών.