Αρχεία για 22 Φεβρουαρίου 2023

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος

Στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την Κ. Μουσουάμπα, πραγματοποιήθηκε μια εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Ανθρωπίνου Σώματος Θεσσαλονίκης. Στην παρούσα εκδρομή συμμετείχαν όλοι/ες οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α’ του Γυμνασίου Καβασίλων Ημαθίας. Οι μαθήτες/τριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν μια γιγαντιαία κατασκευή, μοναδική στην Ευρώπη, πενήντα μέτρων μήκος, έξι μέτρων ύψος και αναπαριστά ένα ξαπλωτό ανθρώπινο σώμα εγκύου γυναίκα!

Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκπαιδευτική εκδρομή.

Ολυμπιακό Μουσείο Αθλητισμού

Την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου η Γ΄ τάξη σχολείου μας επισκέφθηκε το Ολυμπιακό Μουσείο Αθλητισμού στη Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ενημερώθηκαν για την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, είδαν σε ολόγραμμα το βραβείο-κύπελλο, του Μαραθωνοδρόμου Σπύρου Λούη το 1986.

Επίσης είδαν αυθεντικές αφίσες από όλους τους Ολυμπιακούς Αγώνες στη σύγχρονη εποχή, καθώς και αυθεντικές στολές ή αντικείμενα προπόνησης υπογεγραμμένα από διάσημους ολυμπιονίκες όπως της Άννας Κορακάκη. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον άκουσαν τους κανόνες για τα νεώτερα αθλήματα των ολυμπιακών αγώνων.

Τέλος, με ενθουσιασμό δοκίμασαν και έπαιξαν γκολφ και ξιφασκία τηρώντας όλους τους κανόνες ασφαλείας.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τα αγωνίσματα.

Αγώνισμα ξιφασκία

Αγώνισμα γκόλφ