Αρχεία για 8 Φεβρουαρίου 2023

Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου 2023

Το σχολείο μας πήρε μέρος στον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023, που διοργάνωσε το Ελληνικό κέντρο Ασφαλούς διαδικτύου του ΙΤΕ . Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (SID) είναι ένας ετήσιος εορτασμός που έχει στόχο να προωθήσει μια υπεύθυνη, σεβαστή, κριτική και δημιουργική χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών, ειδικά ανάμεσα στα παιδιά και τους νέους (https://saferinternet4kids.gr/nea/sid2023/).

SID2023 logo v2 partners 1536x1110Στην εκδήλωση, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 8/2/2023  συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Καβασίλων Γκουντρουμπή Ελένη, Μαυρίδου Μαρία και Λαζοπούλου Καλλιόπη μαζί με όλες τις τάξεις της Α΄ Γυμνασίου.

Πόσο αξιόπιστο είναι αυτό που διαβάζουμε στο διαδίκτυο; Πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε την αλήθεια από το ψέμα; Πρέπει να αναδημοσιεύουμε οτιδήποτε μας κάνει εντύπωση; Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023 οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου ενημέρωθηκαν για την παραπληροφόρηση και πως μπορούμε να προστατευτούμε στο διαδίκτυο μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση.

A14a A14b A14c A23a A23b A23c