Αρχεία για 1 Φεβρουαρίου 2023

Εθνικά και Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus Ka1 Ka2

Τα εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus, συμπεριλαμβανομένων των KA1 και KA2, παρέχουν πολύτιμες ευκαιρίες στους εκπαιδευτικούς των σχολείων να ενισχύσουν την επαγγελματική τους ανάπτυξη και να διευρύνουν τις εκπαιδευτικές τους προοπτικές. Τα προγράμματα αυτά προσφέρουν χρηματοδότηση στους εκπαιδευτικούς για τη συμμετοχή τους σε διεθνή μαθήματα κατάρτισης, παρακολούθηση θέσεων εργασίας και διδακτικές αποστολές σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες.

Συμμετέχοντας σε αυτά τα προγράμματα, οι εκπαιδευτικοί μπορούν να βελτιώσουν τις διδακτικές τους δεξιότητες, να μάθουν νέες παιδαγωγικές προσεγγίσεις και να αναπτύξουν διαπολιτισμικές ικανότητες. Επιπλέον, το eTwinning προσφέρει μια πλατφόρμα για τους εκπαιδευτικούς να συνεργαστούν με συναδέλφους τους από όλη την Ευρώπη, επιτρέποντάς τους να δημιουργήσουν καινοτόμες και ελκυστικές μαθησιακές εμπειρίες για τους μαθητές τους. Η συμμετοχή σε αυτά τα προγράμματα μπορεί να εμπλουτίσει τη διδακτική εμπειρία και να συμβαλλει στη διεθνοποίηση των σχολείων.
Η παρουσίαση έγινε από την καθηγήτρια Κυριακίδου Άννα.