Αρχική » Erasmus+ » Απονομή Διαπίστευσης

Απονομή Διαπίστευσης

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι εγκρίθηκε η αίτηση απονομής Διαπίστευσης, την οποία υπέβαλε το Γυμνάσιο Κανήθου Χαλκίδας στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Πρόσκλησης Υποβολής Προτάσεων KA120-SCH για το 2023.

Η Διαπίστευση Erasmus (Αίτηση ΚΑ120) δίνει τη δυνατότητα στους φορείς στους οποίους απονέμεται να παραμείνουν στο νέο πρόγραμμα για σειρά ετών, διοργανώνοντας δραστηριότητες κινητικότητας μέσω απλοποιημένων αιτήσεων επιχορήγησης.

Το εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό της σχολικής μονάδας κατέθεσε την προαναφερθείσα αίτηση κατόπιν διαβούλευσης σε πολλαπλά επίπεδα (παιδαγωγικές συνεδριάσεις, εσωτερική αξιολόγηση, ετήσιο προγραμματισμό εκπαιδευτικού έργου κ.α) προσδιορίζοντας τις ανάγκες, τις επιθυμητές αλλαγές και τα οφέλη που προσδοκά να επιφέρει στο παρεχόμενο προς τους μαθητές και τις μαθήτριες έργο.

Μετά τον προσδιορισμό των αναγκών καταρτίστηκε το απαιτούμενο Στρατηγικό Σχέδιο Erasmus για την αναβάθμιση της σχολικής μονάδας μέσα από δράσεις κινητικότητας μαθητών/-τριών κ’ εκπαιδευτικών.

Σε συνέχεια της προαναφερθείσας έγκρισης η σχολική μονάδα προχώρησε ήδη στην κατάθεση της προβλεπόμενης αίτησης επιχορήγησης ΚΑ121. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας προσδιορισμού του ύψους της επιχορήγησης από τον υπεύθυνο εθνικό φορέα (ΙΚΥ), η σχολική μονάδα θα προχωρήσει στην υλοποίηση των περιγραφόμενων δραστηριοτήτων κατά το σχολικό έτος 2024-2025.

Φεβρουάριος 2024