Αρχική » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ » Εκπαιδευτικά Προγράμματα 2019-2020

Κινηματογραφική Λέσχη
    Υπεύθυνοι προγράμματος:
    Ρούλα Γιαννοπούλου / Μάρω Δουλγεράκη / Βασιλική Φιλιππίδου
Προβάλλονται βραβευμένες ταινίες με Όσκαρ, Χρυσό Φοίνικα ή άλλο είδος βραβείου, μετά από επιλογή της ομάδας των μαθητών και των εκπαιδευτικών του προγράμματος. Οι ταινίες προβάλλονται κάθε Σάββατο βράδυ και παρακολουθούνται από τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς καθώς και από κατοίκους του νησιού μας.

Mελέτη και Ανάδειξη της Χλωρίδας και Πανίδας της Χάλκης

Υπεύθυνοι προγράμματος: Κρητικού Φραντζέσκα / Κατσαδούρου Μαρία

Το πρόγραμμα εστιάζει στην διατήρηση φυσικού περιβάλλοντος, στη διαχείριση φυσικών πόρων, στο αειφόρο σχολείο, στο τοπικό περιβάλλον, στη δενδροφύτευση και στους αρχαιολογικούς χώρους

Χρήση Διαδικτύου με Ασφάλεια

Υπεύθυνοι προγράμματος: Φιλιππίδου Βασιλική

Στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας, εξετάζονται θέματα σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό, τον εθισμό και την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Οικιστικός Μοντερνισμός (κάστρο – ξερολιθιές)
Υπεύθυνοι προγράμματος: Κρητικού Μαρία / Δουλγεράκη Μάρω
Πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.