Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ισραηλιτικής Κοινότητας Ρόδου

Η Ισραηλιτική Κοινότητα της Ρόδου σε συνεργασία με το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου & με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος διοργάνωσε έκθεση με τίτλο «Κρυμμένα παιδιά στην Ελλάδα της κατοχής» στο Κατάλυμα της Γαλλίας, στη Μεσαιωνική Πόλη.
Η περιοδεύουσα έκθεση του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος διερεύνησε το θέμα των κρυμμένων εβραιόπαιδων της Κατοχής, μέσα από ιστορίες παιδιών από όλο τον ελλαδικό χώρο, οι οποίες καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα από τις εμπειρίες, εξελίξεις και καταλήξεις που βίωσαν αυτά τα άτυχα «παιδιά του πολέμου».
Άνθρωποι απλοί προστάτεψαν τους κατατρεγμένους, σε στιγμές που εκείνοι βρίσκονταν στα έσχατα όρια της απόγνωσης, μην έχοντας τρόπο να αμυνθούν απέναντι στον απηνή διωγμό που οι κατακτητές είχαν εξαπολύσει εναντίον τους.
Στην έκθεση παρευρέθησαν και δύο από τα «Κρυμμένα Παιδιά», ο κ. Αλέξανδρος Σιμχά και η κα Ρέινα Σιακκή – Μόλχο.

Με αφορμή την έκθεση και τις ιστορίες κρυμμένων παιδιών στην Ελλάδα της Κατοχής, πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολεία από τη μουσειοπαιδαγωγό του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος και προκηρύχτηκε λογοτεχνικός διαγωνισμός συγγραφής σύντομου διηγήματος.
Σε αυτό το διαγωνισμό συμμετείχε η μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας, Κωνσταντίνα Πόλου αποσπώντας το πρώτο βραβείο. Μια συμμετοχή συγκινητική. Ένα διήγημα μεστό από ιστορικά αλλά και μυθιστορηματικά στοιχεία.

Συγχαρητήρια!