Μετακίνηση στη Βαρκελώνη

ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΤΡΙΒΙΖΑΣ: «Μόνο αν καταφέρουμε να διατηρήσουμε τον καλλιτέχνη μέσα στο παιδί, μόνο αν τονώσουμε τη φαντασία και καλλιεργήσουμε τη δημιουργικότητά του, μόνο αν το μάθουμε, αντί να υπηρετεί, να υπερβαίνει την πραγματικότητα, και πιο πολύ από “γιατί;” να ρωτάει “γιατί όχι;” έχουμε ελπίδα να αποφύγουμε τη στασιμότητα, την αδράνεια και την κοινωνική αποτελμάτωση».

Η πρώτη μετακίνηση εκπαιδευτικών του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας, στο πλαίσιο του Erasmus+ ΚΑ1, ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία. Οι συνάδελφοι κ. Τσακίρη Αθανασία (η ιδιαίτερα αγαπητή και αξιόλογη μας φιλόλογος) & κ. Κωστίκος Δημήτριος (ο εξαιρετικός καθηγητής Πληροφορικής) επισκέφτηκαν την όμορφη Βαρκελώνη και παρακολούθησαν το επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο «Α satisfying school experience: strategies and skills for teachers» το οποίο οργανώθηκε από το φορέα Europass Teacher Academy.

Οι συνάδελφοι παρουσίασαν, με περίσσια αγάπη, το σχολείο μας λαμβάνοντας πολύ θετικά σχόλια για το χώρο ως κτίσμα αλλά & για τις ποικίλες & πλούσιες δράσεις των μαθητών/τριών μας, για τις διακρίσεις των παιδιών μας αλλά & για τη δραστηριοποίηση τους σε εξωσχολικές δραστηριότητες.

Επέστρεψαν ενθουσιασμένοι με τα όσα έζησαν στην πράξη & με τα όσα έμαθαν μέσω αυτής της βιωματικής διαδικασίας. Συνεργάστηκαν με συναδέλφους τους από άλλες ευρωπαϊκές χώρες ανταλλάσσοντας τις εμπειρίες τους, επικοινωνώντας ο καθένας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει & κοινωνώντας λύσεις & στρατηγικές διαχείρισης. Με μοναδικό στόχο τη δημιουργία ενός ελκυστικού σχολείου το οποίο θα ικανοποιεί τόσο τους μαθητές/τριες όσο & τους εκπαιδευτικούς. Ενός ζωντανού & δημιουργικού σχολείου. Το αντίθετο του καταναλωτικού.

Μάθαμε, μέσω αυτών, ότι το μέλλον δεν ανήκει σ’ αυτούς που σήμερα φορτώνονται με γνώσεις. Σε λίγο κι αυτές θα έχουν ξεπεραστεί. Το μέλλον ανήκει σ’ αυτούς που μαθαίνουν πώς να κατακτούν τη γνώση, πώς να δημιουργούν και πώς να είναι ευτυχισμένοι μέσα στη δημιουργική δράση.

Τι προσπαθούμε να πετύχουμε για το σχολείο μας μέσω αυτής της κινητικότητας; Θα απαντήσουμε με τα σοφά λόγια του Χρίστου Τσολάκη, αείμνηστου δασκάλου & παιδαγωγού. ΄΄Αυτήν την αγωγή της αυτοβουλίας, της κοινωνικότητας, της συμμετοχής, της ενεργοποίησης των μορφωτικών αξιών, της ανύψωσης, της μορφωτικής εργασίας, της φυσικής (και όχι τεχνητής) μάθησης & μύησης, αυτήν την αγωγή που αποτελεί τη via regia προς το υπέρτατο αγαθό της παιδείας, την εσωτερική ελευθερία΄΄.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς μας για τα όσα μοιράστηκαν μαζί μας τα οποία σκοπεύουμε να εφαρμόσουμε στη σχολική τάξη. Τους ευχαριστούμε για τον ενθουσιασμό που μας μετέδωσαν & βρεθήκαμε & εμείς, έστω νοερά, στην πολυπολιτισμική παρέα της Βαρκελώνης. Τους ευχαριστούμε για τις νέες ιδέες με τις οποίες μας μπόλιασαν. Ιδέες για ένα σχολείο μεστό από φαντασία & δημιουργικότητα. Ένα σχολείο σε εγρήγορση & όχι στάσιμο. Ένα σχολείο όπου η δράση υπερέχει της αδράνειας. Ένα έξυπνο σχολείο.

Τους ευχαριστώ προσωπικά για τη στήριξη τους όσον αφορά αυτό το εγχείρημα. Ένα εγχείρημα δύσκολο & απαιτητικό αλλά ιδιαίτερα καρποφόρο. Ένα σχέδιο κινητικότητας που σίγουρα αξίζει τον κόπο. Ένα σχέδιο που χωρίς την ευγενική συμμετοχή των συναδέλφων δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.

Στις φωτογραφίες οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας λαμβάνουν τις βεβαιώσεις παρακολούθησης του σεμιναρίου & η χαρά τους είναι έκδηλη.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονται και εσωτερικός χώρος
Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, εσωτερικός χώρος
Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο