Θεατρική παράσταση

Την Τετάρτη 11-5-2016 και Αφίσα Θεατρικού 2016ώρα 20:30 στο Θέατρο “Δημ. Βλησίδη” η θεατρική ομάδα του σχολείου μας παρουσιάζει το έργο “Ένας φτωχός θα μας σώσει!” του Βασίλη Κ. Αναστασιάδη.

Η Υπόθεση του έργου

Το φτωχικό σπίτι του κυρίου Αριστείδη και της οικογένειάς του συνορεύει με την έπαυλη του κυρίου Τζώρτζη Κορδώση. Αυτό αποτελεί ένα μεγάλο πρόβλημα για το νεόπλουτο και φαντασμένο κύριο Τζώρτζη, τη σύζυγο του Κάθριν και την κόρη του Σίσυ. Προσπαθούν λοιπόν να βρούν μια λύση για να «εξαφανίσουν» τους φτωχούς αλλά τόσο αξιοπρεπείς γειτόνους τους. Και τη βρίσκουν. Όμως τα πράγματα δε θα εξελιχθούν σύμφωνα με τα σχέδια τους.

Μέσα από τους έξυπνους διαλόγους, τις ανατροπές της πλοκής και τις αστείες φιγούρες των ηρώων αναδεικνύονται η ανθρωπιά και η αξιοπρέπεια ως βασικές αξίες της ζωής. Αυτές είναι το κλειδί που ανοίγει τις κλειστές πόρτες που συναντά κανείς μπροστά του και όχι το χρήμα όπως πιστεύουν πολλοί…

Παίζουν οι μαθητές (με σειρά εμφάνισης):

Παρουσιαστές : Σοφία Ζίου και Αριστοτέλης Δρικάκης

Παιδιά-σχολιαστές: Μαρία Αστρουλάκη, Μυρτώ Λαγουδάκη, Χριστίνα Στρατινάκη, Μαρία Τζεκάκη

Ηθοποιοί:

Τζώρτζης Κορδώσης: Μανόλης Μαρνελάκης