Αρχείο για 29 Νοεμβρίου, 2017

4/12/2017
Εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων, με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία διοργανώνει εκδήλωση με τίτλο: «Σπάζοντας τους φραγμούς στην εκπαίδευση: συνεργατικές δράσεις –καλές παιδαγωγικές πρακτικές».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 4/12/2017, ώρες 10:00 -12:00, στην αίθουσα «Ζακλίν ντε Ρομιγί» του ΥΠΠΕΘ.

Στόχος της εκδήλωσης είναι η ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής και ευρύτερης κοινότητας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στην εκπαίδευση και η ανάδειξη καλών παιδαγωγικών πρακτικών στο πεδίο της ειδικής αγωγής και της ενταξιακής εκπαίδευσης.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά, μέσω livestreaming. (Κεντρική ιστοσελίδα ΥΠ.Π.Ε.Θ https://www.minedu.gov.gr – εικονίδιο ειδήσεις)

Από το τμήμα Α΄ της Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 4/12/2017 Εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία.

ΥΠΠΕΘ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-18

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικές επισκέψεις και επιμορφωτικές δράσεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2017-18.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΕΘΔ – ΚΠΕ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση για συμμετοχή στα Εθνικά Θεματικά Δίκτυα Π. Ε. του Κ.Π.Ε. Μουζακίου: «Η Ενέργεια στο περιβάλλον του παιδιού» και «Δάσος».

ΥΠΠΕΘ – ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος εκπαίδευσης των μαθητών/-τριών και των εκπαιδευτικών στην καρδιακή αναζωογόνηση στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας από την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας και τον Ανθρωπιστικό Οργανισμό Kids Save Lives.

ΥΠΠΕΘ – ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΙΤΗΜΑ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΕΧΝΗ

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Απάντηση σε αίτημα έγκρισης του προγράμματος «Είναι αυτό τέχνη;»