Η προπαίδεια του 5 και του 10.

και η προπαίδειες του 5

και του 10

Reblogged from: http://dimossas.blogspot.gr/

Μια από τις πιο βασικές γνώσεις που πρέπει να κατακτήσει ένας μαθητής του δημοτικού σχολείου είναι και αυτή της προπαίδειας. Η εκμάθηση της προπαίδειας γίνεται κυρίως στην β΄ δημοτικού, αλλά είναι συχνό το φαινόμενο μαθητές ακόμα και των μεγαλύτερων τάξεων του δημοτικού σχολείου να δυσκολεύονται με αυτή. Είναι γνωστό πως ο κάθε μαθητής έχει το δικό του τρόπο να μαθαίνει και πολλές φορές η δυσκολία στην εκμάθηση της προπαίδειας οφείλεται σε αυτό το γεγονός.
Η εκμάθηση για παράδειγμα της προπαίδειας με τον κλασικό τρόπο του πίνακα ευνοεί κυρίως τους οπτικούς τύπους και αυτούς που απομνημονεύουν εύκολα από μια εικόνα. Γι’ αυτό το λόγο στη συνέχεια θα δούμε μια σειρά από τρόπους εκμάθησης της προπαίδειας, έτσι ώστε ο κάθε μαθητής που δυσκολεύεται να διαλέξει τον δικό του προσωπικό τρόπο.

1. Ο κλασικός τρόπος του Πίνακα της Προπαίδειας ή του Πίνακα Πολλαπλασιασμού.

Με αυτό τον τρόπο διαβάζουμε κάθε φορά μία προπαίδεια ξεκινώντας από τις μικρότερες τις οποίες με την επανάληψη τις μαθαίνουμε απέξω και στη συνέχεια φτάνουμε στις μεγαλύτερες τελειώνοντας με αυτή του 10.

Κλασικός πίνακας προπαίδειας, μαυρόασπρος.

Κλασικός πίνακας προπαίδειας, έγχρωμος.
 Μικρές συμβουλές για την αποστήθιση:

Α. Εάν σε κάθε προπαίδεια ξεκινώ πάντα με τον πιο μικρό αριθμό, τότε μειώνω την ποσότητα των προς αποστήθιση φράσεων στο μισό (από 100 σε 50). Για παράδειγμα στην προπαίδεια του 7 αντί να πω 8Χ7=56, λέω 7Χ8=56, έτσι όταν θα είναι να μάθω στη συνέχεια την προπαίδεια του 8 θα το ξέρω ήδη από πριν.

2016-01-27_2031

Β. Το μήκος κάθε φράσης θα μπορούσε επίσης να περιοριστεί και να απλοποιηθεί, ώστε να συμπεριλαμβάνει μόνο τους αριθμούς και όχι και τη μετάφραση των συμβόλων σε λόγο (φορές, επί, ίσον). Είναι πολύ πιο απλή η αποστήθιση της φράσης “7  9  63” (εφτά εννιά εξήντα τρία) από την διδακτέα “7 φορές το 9 μας κάνει 63” ή “7 επί 9 ίσον 63”.
Γ. Επειδή η προπαίδεια κατά τη διάρκεια εκμάθησής της είναι  κυρίως μία ακουστική μνημονική διαδικασία, το παιδί οφείλει να λέει την πράξη μαζί με το αποτέλεσμά της –και όχι να ακούει την πράξη και να λέει σκέτο το αποτέλεσμα.

2. Με παρακολούθηση βίντεο στο διαδίκτυο.

Στα βίντεο αυτά παρακολουθούμε τη γραφή της κάθε προπαίδειας και ακούμε ταυτόχρονα και πώς τη διαβάζουμε. Επίσης εφαρμόζεται και εδώ η αρχή: πρώτα ο μικρός αριθμός και μετά ο μεγάλος (για οπτικούς αλλά και ακουστικούς τύπους):

3. Με τα τραγούδια της προπαίδειας.

Πρόκειται για τραγουδάκια ειδικά φτιαγμένα για την εκμάθηση της προπαίδειας από τους μικρούς μαθητές. Ο μαθητής αποστηθίζοντας εύκολα το τραγουδάκι μαθαίνει ταυτόχρονα και την προπαίδεια (πηγή: Το ιστολόγιο της κυρίας Ανθής & Δημοτικό Σχολείο και μουσική, τραγούδια και παιχνίδια).

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν να μαθαίνουμε την προπαίδεια του 10.

Η προπαίδεια του 5

Προπαίδεια του 4

Ο βάτραχος
            τραγούδι: Γλυκερία

Oι στίχοι

1 Χ 4 = 4 ( 1 επί 4, 4 μας κάνει), βάτραχοι χορεύανε μες  στο  σιντριβάνι

2 Χ 4 = 8   ( 2 επί 4, κάνουνε 8 ), χόρευε ο Ρε, ο Μι, ο Φα, ο Σι κι ο Ντο

3 Χ 4 = 12   ( 3 επί 4, 12 μας κάνει), μες στη μέση και η Λα με λαδί φουστάνι

4 Χ 4 = 16   ( 4 επί 4, κάνουνε 16 ), χόρευαν , πηδούσανε , είχανε λυσσάξει

Βρεκεκεξ , κουξ, κουαξ, κουξ, κουαξ ,  κουαξ  , τραγουδούσαν  εναλλάξ

Πλατσουρίζαν πλατς  και πλουτς και φιλιόντουσαν ματς μουτς

5 Χ 4 = 20   ( 5 επί 4, 20 ακριβώς), ήρθε και ο βάτραχος ο Σολ ο παλαβός

6 Χ 4 = 24   ( 6  επί 4,  24 μας κάνει ), γλυκοκοίταζε  τη Λα με το λαδί φουστάνι

7 Χ 4 = 28   ( 7 φορές το  4, κάνει 28 ), ωραία βατραχίνα μου για σένα ξενυχτώ

8  Χ 4 = 32   ( 8 φορές το 4 , 32 μας κάνει ), τα μάτια σου τα γουρλωτά με έχουνε τρελάνει

Βρεκεκεξ , κουξ, κουαξ, κουξ, κουαξ ,  κουαξ  , μάτια πλάνα μπλε μωβ σαξ

Σ΄αγαπώ  κι  έχω τρακ κι έχω πάθει  πατατρακ

9 Χ 4 = 36   (9 φορές το  4, κάνει 36 ), έλα Λα να σε χαρώ , πες και συ μια λέξη

10 Χ  4 = 40   ( 10  επί  4,  40 μετρημένα), η  Λα τον λοξοκοίταξε και του ΄πε θυμωμένα

Βρεκεκεξ , κουξ, κουαξ, κουξ, κουαξ ,  κουαξ  , είσαι βλάκας  είσαι βλάξ

Βρεκεκεξ , κουξ, κουαξ, κουξ, κουαξ ,  κουαξ  , και τον έδιωξε πυξ λαξ

Βρεκεκεξ , κουξ, κουαξ, κουξ, κουαξ ,  κουαξ  , είσαι βλάκας  είσαι βλάξ

(τους στίχους τους βρήκα στο ιστολόγιο της κυρίας Ανθής)

Χαρταετοί!!

Με  αφορμή  το  ποίημα του  Νίκου  Κανάκη ” Χαρταετοί ”  από το  Ανθολόγιο της Α΄και Β΄ Δημοτικού , αποφασίσαμε να φτιάξουμε τον δικό μας χαρταετό. Βοηθός μας ο κύριος Παύλος Αθανασιάδης, ο οποίος όχι μόνο μας έδειξε πως μπορούμε να φτιάξουμε έναν χαρταετό αλλά μας έφερε και όλα τα υλικά που χρειαζόμασταν!!!!

Μαθαίνω την ώρα

Το ταξίδι του βατράχου

Πατησε εδώ για περισσότερη εξάσκηση

Μετακίνησε τους δείχτες του ρολογιού και πες την ώρα.

Γράψε την ώρα και έλεγξε τις απαντήσεις πατώντας στο πορτοκαλί κουτί.

Ταίριαξε τις ώρες με τα ρολόγια ( παιγνίδι μνήμης )

Πάτησε: Έναρξη, Μαθηματικά Β΄Δημοτικού, Πρόσθετο υλικό(παιχνιδι μνήμης) , και Μετρήσεις, Χρόνος

Δες τι ώρα είναι

Πάτησε πάνω στην εικόνα