Σχολικός κήπος,

2Σχολικός κήπος: Οι μαθητές σε συνεργασία με τους γονείς συμμετείχαν στη φύτευση και φροντίδα του  σχολικού μας  κήπου. Σ αυτόν καλλιεργήθηκαν   φρούτα και λαχανικά. Μέσα από αυτήν τη δραστηριότητα, έμαθαν  για τη γεωργία και τη σημασία των φυσικών τροφίμων.

Τα παιδιά που ασχολούνται με τον κήπο και με την δημιουργία λαχανόκηπων, μαθαίνουν την διαδικασία και τρέφονται από αυτά που καλλιεργούν. Έτσι μαθαίνουν σε έναν σωστό τρόπο διατροφής. Η εργασία σε σχολικό κήπο βοηθά τα παιδιά να παραμείνουν ενεργά και βελτιώνουν τη διατροφή τους.
Επίσης όταν τα παιδιά φυτεύουν ένα κήπο, κινούν το σώμα τους περισσότερο από ότι όταν ακούνε παθητικά σε μια τάξη. Το άλμα, η κάμψη, η ανύψωση και το τέντωμα πραγματοποιούνται κατά τη διάρκεια μιας τυπικής ώρας μαθήματος κηπουρικής.

Τα παζλ των σωμάτων.

Τα παζλ των σωμάτων του  Ένκαρ και της Κάρεν από τα κόκκινα παπούτσια έτσι όπως τα φαντάστηκαν και τα ζωγράφισαν οι μικροί μας μαθητές.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ

Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση-Αυτομέριμνα-Πρόληψη

Φορώντας ένα ζευγάρι κόκκινα παπούτσια….

Δημιουργίες των μικρών μας μαθητών της Γ τάξης για τα:

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ .

Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση-Αυτομέριμνα-Πρόληψη

Ο μικρός ανθόκηπος του σχολείου μας!!

Στο πλαίσιο της Πρωτομαγιάς και του Προγράμματος της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, οι μαθητές της Α΄ τάξης, με την καθοδήγηση και εποπτεία των εκπ/κών των τμημάτων κ. Μαυροπούλου Γενοβέφας και Βουνοτρυπίδου Ανδριάννας, φύτεψαν λουλούδια στα παρτέρια του σχολείου, συμβάλλοντας στον εξωραϊσμό της σχολικής αυλής.

25η Μαρτίου!!!

Το σχολείο μας!

25η Μαρτίου Γιορτή Διπλή Γιορτή

O Ευαγγελισμός της Θεοτόκου και τα γεγονότα της Επανάστασης του 1821 με απλά λόγια για τα παιδιά αλλά και για τους μεγάλους

Οι γυναίκες στην επανάσταση του 1821

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. 2ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου

Η ταινία δημιουργήθηκε από το ΣΤ1 του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου, στην πρώτη πρωτεύουσα της Ελλάδας. Μέσα σε κάτι περισσότερο από 5 λεπτά, οι μαθητές υποδύονται τους γνώριμους πρωταγωνιστές του εθνικού απελευθερωτικού αγώνα στο φυσικό τους περιβάλλον, την πόλη του Ναυπλίου, όπου κάποτε πράγματι περπατούσαν. Τα παιδιά στέλνουν το μήνυμα της ενότητας και της ομοψυχίας, τιμώντας τους ήρωες και τις ηρωίδες που έδωσαν τα πάντα, ακόμα και την ίδια τους τη ζωή, για την ελευθερία της πατρίδας.