Πρόσκληση σε διαδικτυακό εργαστήριο με θέμα «Τριδιάστατη σχεδίαση, τριδιάστατη εκτύπωση και αξιοποίησή τους στην εκπαιδευτική πράξη»

Σας προσκαλούμε να συμμετέχετε σε εργαστήριο με θέμα «Τριδιάστατη σχεδίαση, τριδιάστατη εκτύπωση και αξιοποίησή τους στην εκπαιδευτική πράξη» που θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά τη Δευτέρα 1 Μαρτίου 2021 και ώρα 12:00-15:00 με στόχο την παρουσίαση των τεχνολογικών τάσεων και εξελίξεων αλλά και τη μέχρι τώρα εμπειρία από την εφαρμογή στην εκπαιδευτική πράξη της τριδιάστατης σχεδίασης και εκτύπωσης καθώς και τη διαμόρφωση προτάσεων για νέα εκπαιδευτικά έργα. Οι εκπαιδευτικοί που θα παρακολουθήσουν το εργαστήριο μπορούν να συμμετέχουν και ως εισηγητές με μια σύντομη παρουσίαση στα παρακάτω θέματα:

Α. Τεχνολογικές εξελίξεις και τάσεις
– Τεχνολογίες τριδιάστατης εκτύπωσης.
– Ψηφιακά εργαλεία για τριδιάστατη σχεδίαση.
– Χρήση προγραμματισμού υπολογιστών για δημιουργία τριδιάστατων μοντέλων.
– Χρήση της τριδιάστατης σχεδίασης και εκτύπωσης σε έργα φυσικού υπολογισμού (physical computing)

Β. Τριδιάστατη σχεδίαση και τριδιάστατη εκτύπωση στην εκπαίδευση
– Εμπειρία των εκπαιδευτικών στα πλαίσια μαθημάτων, σχολικών δραστηριοτήτων, εθελοντικών δράσεων.
– Συνάφεια με τα υφιστάμενα αναλυτικά προγράμματα.
– Καλές πρακτικές. Προτάσεις για νέα σχολικά έργα. Παιδαγωγικές προσεγγίσεις.

Παρακαλούμε δηλώσετε τη συμμετοχή σας και το θέμα της εισήγησής σας, μέχρι τις 25/02/2021 μέσω της παρακάτω φόρμας: https://forms.gle/UBVfAnvPiHUHjguQ8

Το εργαστήριο εντάσσεται στις δράσεις του προγράμματος Erasmus+ MAKER SCHOOLS.  Στα πλαίσια του προγράμματος θα δημιουργηθεί εκπαιδευτικό υλικό και θα πραγματοποιηθούν επιμορφωτικές δράσεις και εργαστήρια για εκπαιδευτικούς και μαθητές στα παρακάτω αντικείμενα:
– Εισαγωγή στην τριδιάστατη σχεδίαση και εκτύπωση.
– Τριδιάστατη σχεδίαση με χρήση τη γλώσσας προγραμματισμού Python.
– Τριδιάστατη σχεδίαση και εκτύπωση σε έργα φυσικού υπολογισμού (physical computing).
Περισσότερες πληροφορίες για το έργο MAKER SCHOOLS είναι διαθέσιμες στον παρακάτω σύνδεσμο: https://blogs.sch.gr/europrogchan/2021/01/14/makers_overview/

Κατηγορίες: MAKERS, Διαδικτυακό Σεμινάριο. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.