Schultüten (Σχολικά χωνιά) για τους μαθητές/τις μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου

Και φέτος μοιράστηκαν στους μαθητές/στις μαθήτριες στο μάθημα των Γερμανικών μικρά Schultüten (σχολικά χωνιά) με μια μικρή έκπληξη προκειμένου να καλωσορίσουμε τα “πρωτάκια” μας στο μάθημα των Γερμανικών, αλλά και στο σχολείο μας!!!

Schultute

Τι είναι τα Schultüten;

Τα Schultüten είναι ένα παραδοσιακό γερμανικό έθιμο που χρονολογείται από τον 19ο αιώνα. Πρόκειται για μικρά ή μεγάλα, χρωματιστά χωνιά γεμάτα με μικρά δώρα και γλυκίσματα, τα οποία δίνονται στα παιδιά την πρώτη μέρα του σχολείου. Το έθιμο αυτό έχει ως στόχο να κάνει την έναρξη της σχολικής ζωής πιο ευχάριστη και λιγότερο αγχωτική για τα παιδιά.

Συνήθως, τα Schultüten περιέχουν:

• Γλυκίσματα: Σοκολάτες, καραμέλες και άλλα γλυκά.
  • Σχολικά είδη: Μολύβια, γόμες, τετράδια και άλλα απαραίτητα για το σχολείο.
  • Μικρά παιχνίδια: Για να κάνουν την πρώτη μέρα του σχολείου ακόμα πιο διασκεδαστική.

Η παράδοση αυτή είναι πολύ αγαπητή στη Γερμανία και έχει αρχίσει να υιοθετείται και σε άλλες χώρες. Είναι ένας όμορφος τρόπος να καλωσορίσουμε τα παιδιά στον κόσμο της μάθησης και να τους δείξουμε ότι το σχολείο μπορεί να είναι μια ευχάριστη εμπειρία.