Φυσική Αγωγή

Σε ένα πρόγραμμα προσαρμοσμένης φυσικής αγωγής κάθε μαθητής/τρια αξιολογείται ως προς τις κινητικές δεξιότητες, όπως και το ατομικό, ιατρικό και εκπαιδευτικό ιστορικό με βάση τα οποία στη συνέχεια σχεδιάζεται ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα φυσικής αγωγής.

Στο σχεδιασμό του προγράμματος συνεκτιμάται και η ψυχολογική κατάσταση του/της κάθε μαθητή/τριας όπως επίσης οι δραστηριότητες του/της, η κινητική καθώς και η νοητική κατάσταση του/της. Με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να θέσουμε ατομικούς αλλά και ομαδικούς στόχους για τους οποίους θα συνταχθεί ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα ειδικής εκπαίδευσης. Για το σχεδιασμό του εξειδικευμένου προγράμματος λαμβάνουμε υπόψη τα εξής ιδιαίτερα κινητικά χαρακτηριστικά που παρουσιάζονται σε μεγάλο αριθμό μαθητών/τριών όπως:

• χαμηλή φυσική κατάσταση
  • αποκλίσεις από τη σωστή στάση του σώματος
  • χαμηλό επίπεδο προσοχής και μικρή διάρκεια συγκέντρωσης
  • δυσκολίες ισορροπίας
  • πρόβλημα νευρομυϊκής συναρμογής
  • έλλειψη σωματογνωσίας
  • κινητικές αδεξιότητες

Αρχικά λαμβάνει χώρα μια σειρά από ασκήσεις για κάθε μαθητή/τρια ώστε να καταγραφεί το επίπεδο των δυνατοτήτων/ιδιαιτεροτήτων του/της. Στη συνέχεια και ανάλογα με τις εντοπισμένες δυνατότητες/ιδιαιτερότητες οι μαθητές/τριες με βάση τα ενδιαφέροντά τους εντάσσονται σε προσαρμοσμένες παραδοσιακές αθλοπαιδιές, παραδοσιακούς και μοντέρνοι χοροί, στίβο, ομάδες επιτραπέζιων αθλημάτων/παιχνιδιών.

Επίσης το σχολείο μας κάθε χρόνο συμμετέχει σε αθλητικούς αγώνες γενικής και ειδικής αγωγής ενώ αρκετοί μαθητές/τριές μας ενταγμένοι/ες σε αθλητικά σωματεία κάνουν πρωταθλητισμό (π.χ Special Olympics, Ειδικές Ολυμπιάδες κ.α) και έχουν σημαντικές διακρίσεις.

Το σχολείο μας διαθέτει κλειστό γυμναστήριο, γήπεδο μπάσκετ, κλειστό χώρο ψυχαγωγίας με επιτραπέζια αθλητικά παιχνίδια (πινκ-πονκ, μπιλιάρδο, ποδοσφαιράκι, νταρτς, γήπεδο bocce). Επίσης το σχολείο μας γειτονεύει με αθλητικές εγκαταστάσεις του δήμου Αιγάλεω (γήπεδα ποδοσφαίρου 5Χ5 κ.α) τα οποία αξιοποιούμε κατά περίπτωση με την άδεια του Δήμου Αιγάλεω.