Εργαστήριο Μαγειρικής – Ζαχαροπλαστικής

Τα τελευταία τρία χρόνια λειτουργούν δύο χώροι κατάλληλα οργανωμένοι και εξοπλισμένοι για το εργαστήριο Μαγειρικής-Ζαχαροπλαστικής του σχολείου μας. Δύο χώροι οι οποίοι συνιστούν πολύ πετυχημένες προσομοιώσεις μιας οικιακής κουζίνας.

Με συνεχή εφαρμογή των κανόνων υγιεινής και ασφάλειας, οι μαθητές εξασκούνται τόσο σε λεπτές δεξιότητες όσο και στην χρήση όλων των ηλεκτρικών συσκευών μιας κουζίνας.

Με βάση-οδηγό την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής τα παιδιά μαθαίνουν πώς να παρασκευάζουν εδέσματα ωφέλιμα για τον ανθρώπινο οργανισμό, και πως αυτά να είναι υγιεινά και να ανταποκρίνονται στις καθημερινές τους ανάγκες.

Ένας από τους κύριους στόχους του εργαστηρίου είναι όσοι το παρακολουθούν να μπορέσουν, αρχικά, να αυτονομηθούν ώστε να μην είναι απόλυτα εξαρτώμενοι στον τομέα της διατροφής τους και κατ’ επέκταση να καλλιεργήσουν τις απαραίτητες δεξιότητες με τι οποίες θα μπορούν να διεκδικήσουν μία θέση στην αγορά εργασίας.

Το αποτέλεσμα των εργαστηριακών μαθημάτων είναι χειροπιαστό, ευχάριστο και πολύ ελπιδοφόρο. Δίνει άμεσο νόημα στις προσπάθειες που γίνονται τόσο από τους/ις μαθητές/τριες, όσο και από τους εκπαιδευτικούς.

Κύριοι άξονες διδασκαλίας του εργαστηρίου είναι οι εξής:

• Καθαριότητα και υγιεινή στην κουζίνα.
  • Ασφάλεια στην κουζίνα.
  • Γενικές πληροφορίες για την διατροφή και τα τρόφιμα.
  • Γνωριμία, χρήση και εξοικείωση με εργαλεία, σκεύη και ηλεκτρικές συσκευές.
  • Παρασκευή ροφημάτων, φαγητών και γλυκών ατομικής και μαζικής εστίασης.

Αποτέλεσμα αυτών είναι η ανάπτυξη της δημιουργικότητας, η ενίσχυση της συνεργασίας και η καλλιέργεια της πρωτοβουλίας από τους/ις μαθητές/τριες.

Παράλληλα για μαθητές/τριες μετά το 3ο έτος φοίτησης προβλέπεται η ενεργή συμμετοχή τους στην αγορά υλικών – πρώτων υλών για το εργαστήριο (πρόγραμμα λαϊκής, ψώνια στο μίνι μάρκετ κ.α). Οι μαθητές/τριες του 4ου και 5ου έτους, με τη μορφή εποπτευόμενης πρακτικής άσκησης, αναλαμβάνουν την τροφοδοσία όλων των σχολικών μας εκδηλώσεων και γιορτών και την τροφοδοσία εκδηλώσεων του Δήμου Αιγάλεω και γειτονικών σχολείων φορείς με τους οποίους συνεργαζόμαστε σταθερά τα τελευταία χρόνια.

Τέλος το εργαστήριο συμμετέχει με παρασκευάσματα στις εκθέσεις προϊόντων των εργαστηρίων του σχολείου που πραγματοποιούνται τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο (Πάσχα και Καλοκαίρι) ενώ από τον Μάϊο του 2012 υλοποιεί χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα από τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς με θέμα τη Μεσογειακή Διατροφή.