Μουσική Αγωγή

Στο πλαίσιο του μαθήματος της μουσικής δίνεται η ευκαιρία στους/ις μαθητές/τριές μας να καλλιεργήσουν βασικές δεξιότητες που σχετίζονται με:

• Το ρυθμό
  • Την αρμονία
  • Τη δημιουργική και εναλλακτική έκφραση
  • Την ανακάλυψη
  • Τη συνεργασία
  • Την ψυχαγωγία

Επίσης μέσω της μουσικής, δίνεται η δυνατότητα στους/ις μαθητές/τριες να συμμετάσχουν σε δραστηριότητες, δρώμενα και παραστάσεις με αποτέλεσμα όχι μόνο να διοχετεύουν την ενεργητικότητά τους, αλλά και να διευκολύνονται να εκφράζουν τα συναισθήματά τους, υπερπηδώντας πολλές φορές ενυπάρχουσες δυσκολίες. Έτσι, μαθαίνουν να γνωρίζουν καλύτερα τον εαυτό τους ενδυναμώνουν την προσωπικότητά τους και αποκτούν αυτοπεποίθηση μέσα από βιωματικούς τρόπους.

Οι μαθητές/τριες σε εξατομικευμένη, μικροομαδική και ομαδική βάση διερευνούν και ασκούνται σε μουσικά όργανα, εργάζονται ως μουσικά σύνολα και καλλιεργούν δεξιότητες ζωής.