Εργαστήριο Κηπουρικής

Στο εργαστήριο της κηπουρικής οι μαθητές εξειδικεύονται σε ποικίλες δράσεις, αναπτύσσοντας με αυτό τον τρόπο πολύπλευρες δεξιότητες, τις οποίες θα χρησιμοποιήσουν στη συνέχεια, για την καλύτερη άσκηση του επαγγέλματός τους,

• πάνω στην καλλιέργεια ανθοκομικών και κηπευτικών φυτών καθώς και τις τεχνικές της όπως π.χ σπορά, μοσχεύματα, μεταφύτευση, χρήση και επιλογή των κατάλληλων εργαλείων, ανάπτυξη φυτών, περιποίηση φυτών, βιολογική φυτοπροστασία.
  • στην εκμάθηση διαφόρων κηποτεχνικών εφαρμογών, π.χ κατασκευή και συντήρηση διακοσμητικών παρτεριών
  • στην κατασκευή διακοσμητικών αντικειμένων, κήπου και βεράντας
  • στην κατασκευή ανθοσυνθέσεων με τη χρήση διαφόρων φυσικών υλικών.

Η διδασκαλία των μαθημάτων διεξάγεται τόσο στην εργαστηριακή αίθουσα, αλλά κυρίως στους ειδικά διαμορφωμένους, υπαίθριους χώρους του σχολείου.

Οι μαθητές έρχονται σε άμεση επαφή με τους φυτικούς οργανισμούς του οικοσυστήματος, αναπτύσσοντας με αυτό τον τρόπο μια αρμονική σχέση μεταξύ παιδιού – φύσης.