ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης διοργανώνει διαδικτυακό σεμινάριο εκπαιδευτικών στις 9  Φεβρουαρίου 2022 και ώρα: 18:00-20:15, με θέμα:«Γίνομαι η αλλαγή: Λιγότερα πλαστικά μίας χρήσης»

Διαδικτυακή ημερίδα για τις πλημμύρες που διοργανώνεται από την Μονάδα Εκπαίδευσης του ΕΛΚΕΘΕ σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Θαλάσσιων Βιολογικών Πόρων και Εσωτερικών Υδάτων στις 15 Δεκεμβρίου στις 6 το απόγευμα.

ΠΕΕΚΠΕ Αττικής – ΚΕΠΕΑ Μουζακίου: Διαδικτυακή ημερίδα για τις πλημμύρες το απόγευμα της Δευτέρας 29ης Νοεμβρίου (17.30-19.30)

Η Οργανωτική Επιτροπή του CRL School μας καλεί να συμμετάσχουμε στη Διαδικτυακή Ενημερωτική Συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρες 18:30 – 20:00 με σκοπό την αναλυτική ενημέρωσή σχετικά με τη διεξαγωγή του φετινού σχολείου C.R.L. School 2021, καθώς και τη συμμετοχή σας στις δράσεις του.

Το 6ο Σχολείο του Εργαστηρίου της Τάφρου του Κορινθιακού Κόλπου, CRL School 2021, θα διεξαχθεί μεταξύ 1 και 3 Οκτωβρίου 2021 διαδικτυακά, λόγω των ειδικών συνθηκών
Οι δράσεις του CRL School αποτελούν μια συντονισμένη προσπάθεια για την πληρέστερη κατανόηση των Γεωτεκτονικών και Γεωφυσικών διαδικασιών (π.χ. σεισμοί, κατολισθήσεις, τσουνάμι, εδαφική παραμόρφωση), που λαμβάνουν χώρα στην περιοχή αυτή, με αποτέλεσμα ο Βόρειος και Νότιος Κορινθιακός Κόλπος να απομακρύνονται με ρυθμό που φθάνει τα 15 χιλιοστά ανά έτος, φαινόμενο μοναδικό στην Ευρώπη, αλλά και στην υφήλιο για περιοχές πέραν των τεκτονικών ορίων.
Οι Έλληνες εκπαιδευτικοί θα έρθουν σε επαφή με την Πανεπιστημιακή κοινότητα και με Ερευνητές από όλη την Ευρώπη με σκοπό τον εμπλουτισμό των γνώσεών τους σε αυτά τα θεματικά πεδία, με αντίκτυπο την πιο αποδοτική και στοχευμένη εκπαίδευση στο πλαίσιο της Αειφόρου Ανάπτυξης και της Εκπαίδευσης μέσω Δεξιοτήτων.

Για την αίτηση συμμετοχής στη διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση την Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου πατήστε   εδώ

Για την αίτηση συμμετοχής στο 6ο Σχολείο του Εργαστηρίου της Τάφρου του Κορινθιακού κόλπου πατήστε  εδώ

Δήλωση Συμμετοχής: https://www.surveymonkey.com/r/Q6JXRXK

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ