tap

Κατηγορίες: Άρθρα 2023 – 2024 | Γράψτε σχόλιο

Εδώ θα βρείτε την  παρουσίαση του κ. Γκιοξάρη  ‘Το δεκατιανό που προτιμώ” που έγινε  στα πλαίσια του τελευταίου σεμιναρίου μας

Κατηγορίες: Άρθρα 2023 – 2024 | Γράψτε σχόλιο

Συμμετοχή ΠειραματικούΓυμνασίου Πανεπιστημίου Μακεδονίας στο δίκτυο Ταπερίστας 2024

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του Πειραματικού Γυμνασίου Πα.Μακ. συμμετείχε φέτος στην περιβαλλοντική δράση «Ταπερίστας 2024» που διοργανώνει το ΚΕΠΕΑ Αρναίας. Στόχος της δράσης είναι το να παροτρύνει τους μαθητές στη δημιουργία βιώσιμων δεκατιανών. Ειδικότερα, στο να φτιάχνουν μόνοι τους ένα σχολικό μικρογεύμα το οποίο πληρεί τις εξής προϋποθέσεις: έχει θρεπτική αξία, είναι υγιεινό, είναι φτιαγμένο από υλικά όσο το δυνατόν πιο «καθαρά» (κατά προτίμηση βιολογικά φυτικής ή/και ζωικής προέλευσης πχ. αυγά), τα υλικά είναι όσο το δυνατόν «τοπικά» (πχ. από προϊόντα με ταυτότητα προέλευσης ΠΟΠ πχ. ελληνική φέτα) κτλ.κτλ.

Επίσης, μέρος της εκπαίδευσης των μαθητών του περιβαλλοντικού προγράμματος, ήταν η επιλογή του σκεύους μεταφοράς του δεκατιανού. Αυτό, προκειμένου να πληρεί παράλληλα κριτήρια αειφορίας, θα πρέπει: να είναι από υλικό που μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί (πχ. μεταλλικό ή σκληρό & ανθεκτικό πλαστικό πολλών χρήσεων κτλ) και κατ’ ελάχιστο το σκεύος να μπορεί να ανακυκλωθεί.

Μετά από ένα «πικ-νικ» που κάναμε στη αυλή του σχολείου μας, όπου ο καθένας μας δοκίμασε το δεκατιανό προτίμησης του κάθε συμμετέχοντα στο πρόγραμμα, στη συνέχεια επιλέξαμε το αγαπημένο δεκατιανό της περιβαλλοντικής μας ομάδας:

Όνομα δεκατιανού: Σάντουιτς με αυγό,  φέτα & σως μουστάρδας μαζί με φρουτοχυμό Συστατικά: μισή μπαγκέτα (100 γρ), 1 αυγό βραστό (60 γρ), τυρί φέτα (20-30 γρ) ή κατσικίσιο, αγγούρι (για καλοκαίρι) ή μαρούλι (για χειμώνα), σως μουστάρδας που περιέχει μουστάρδα μαζί με ελαιόλαδο, λεμόνι, αλάτι, πιπέρι & ρίγανη, τυχόν ελιές για τους μερακλήδες και για ποτό στυμμένος χυμός από πορτοκάλι ή άλλα εποχικά φρούτα.

Υλικά Βιώσιμου Δεκατιανού Σάντουιτσ με αυγό τυρί σως μουστάρδας

Μάλιστα, παρουσιάσαμε το αγαπημένο μας δεκατιανό κατά «Ημέρα Δεκατιανού 2024» που υλοποιήθηκε το Μάρτιο σε μια εξ’ αποστάσεως σύνδεση με τους διοργανωτές (ΚΕΠΕΑ Αρναίας) τους οποίους και ευχαριστούμε, μαζί με τα υπόλοιπα σχολεία που έλαβαν μέρος, για τις ωραίες ιδέες που μοιράστηκαν μαζί με τους μαθητές/τριες μας κατά την προετοιμασία αλλά και τη συσκευασία ενός πραγματικά βιώσιμου δεκατιανού!
Καλό Καλοκαίρι! (και όσο γίνεται με λιγότερο πλαστικό!)

Κατηγορίες: Άρθρα 2023 – 2024 | Γράψτε σχόλιο

Συγχαρητήρια σε όλους τους συναδέλφους και μαθητές τις εξαιρετικές ιδέες τους στην φετινή Δράση Ταπερίστας 2024

ευχαρ. για blogs

1ο Γυμνάσιο Μαρκοπούλου

Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Μαρκοπούλου πραγματοποίησαν 2023-2024 το ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning “Healthier, happier together” με θέμα την υγιεινή διατροφή και την ευεξία. Οι χώρες που συμμετείχαν είναι Ελλάδα, Γαλλία,  Ισπανία. Υπεύθυνη του προγράμματος η κ.Β.Δογάνη. Οι καθηγητές που συμμετέχουν είναι  η κ. Μουσέτη, κ.Πλιάτσικα, o  κ.Μαστροδήμος, κ. Σχίζα, κ. Βοϊδάκου, κ. Μπασδέκη, κ. Ψωμακέλλη και κ. Στασινάκη.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ευεξία και η βιώσιμη ανάπτυξη. Οι μαθητές έμαθαν υγιεινούς τρόπους διατροφής. Παράλληλα εξασκήθηκαν στα αγγλικά, ανταλλάξαν ιδέες και απόψεις με άλλες χώρες. Επιπλέον εξασκήθηκαν στις στις νέες τεχνολογίες μέσω του προγράμματος.

Μπορείτε να δείτε την ιστοσελίδα μας εδώ https://blogs.e-me.edu.gr/hive-124CLIMATE/page/2/

Δράση Ταπερίστας 2024-8ο Γυμνάσιο Κοζάνης

Το 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης συμμετείχε στη Δράση Ταπερίστας 2024 που υλοποιεί το ΚΠΕ Αρναίας στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας που υλοποιεί το σχολείο μας

ταπερίστας