Επίσκεψη του σχολείου μας στο Κάστρο της Πύλου

pilos2

Η εκδρομή του Οκτώβρη ήταν μία εξόρμηση στην πανέμορφη Πύλο.

Οι μαθητές του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στο αρχαιολογικό μουσείο της Πύλου, και μέσα από μία κατατοπιστική ξενάγηση, γνώρισαν τα σημαντικότερα ευρήματα της ευρύτερης περιοχής της Πύλου από τα αρχαία χρόνια.

Έπειτα, η εκδρομή μας συνεχίστηκε με την ξενάγηση στο Μουσείο Ενάλιων Αρχαιότητων, όπου και γνωρίσαμε τα ευρήματα των ναυαγίων της ευρύτερης περιοχής.

Είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε το Νιόκαστρο, το κάστρο της Πύλου, που δεσπόζει πάνω από τον κόλπο του Ναυαρίνου. Ύστερα, από εκεί ψηλά προχωρήσαμε στα “χαμηλά”, καθώς, με την ευκαιρία των Ναυαρινίων, που θα γίνονταν το Σαββατοκύριακο που ακολουθούσε, βρισκόταν στην Πύλο η φρεγάτα του πολεμικού ναυτικού, την οποία θαυμάσαμε.

Η εκδρομή μας ολοκληρώθηκε με πολύ παιχνίδι στην αμμουδιά της Γιάλοβας, για να κλείσει όμορφα η οκτωβρινή μας εξόρμηση.

2 σχόλια προς “Επίσκεψη του σχολείου μας στο Κάστρο της Πύλου”

1.   ΜΠΡΟΥΣΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ είπε:

Μπράβο, παιδιά! 😉