Δώσε μου λογοτεχνία, να σου φτιάξω ανθρώπους!

Αυτή την πρώτη Παρασκευή του Φεβρουαρίου στο σχολείο μας έγινε κάτι υπέροχο… Την τελευταία ώρα μαζευτήκαμε στην τάξη της Α-Β, πρωτάκια, δευτεράκια, τριτάκια και τεταρτάκια, βγάλαμε τα παπούτσια μας, καθίσαμε στο ζεστό μας χαλί (και μερικοί ξαπλώσαμε στις μαλακές κοιλίτσες των συμμαθητών μας!) και…ξεκινήσαμε να διαβάζουμε!

Τι;—-> “Τα ψηλά βουνά

Ποιος ο συγγραφέας; —-> Ο Ζαχαρίας Παπαντωνίου φυσικά!

Γιατί αυτό και όχι άλλο βιβλίο;—–> Γιατί τα πεύκα γύρω από το σχολείο μας, η όμορφη φύση και το προαύλιό μάς έκαναν να πιστέψουμε ότι, με κάποιο τρόπο, είμαστε και εμείς κομμάτι του βιβλίου.

Και τι κάνουμε τελικά κάθε Παρασκευή;—> Δραστηριότητες φιλαναγνωσίας. Διαβάζουμε ένα- δύο κεφάλαια, όσα τραβάει η όρεξη των μαθητών μας και έπειτα, συζητάμε, προβληματιζόμαστε και κάνουμε δράσεις που αφορούν αυτά που διαβάσαμε. Και κυρίωςμ αυτό που συμβαίνει εκείνη την τελευταία ώρα είναι πως μαθαίνουμε να αγαπάμε την ανάγνωση, το βιβλίο, τη λογοτεχνία.

Φυσικά, δεν τα κρατάμε κρυφά. Παρακάτω έχουμε βάλει κάποιες φωτογραφίες που δείχνουν τι ωραία που περνάμε!

Δημιουργούμε ταυτότητες ηρώων και μαντεύουμε τους συγγραφείς τους

Θεατρικό παιχνίδι με αφορμή εικόνες του βιβλίου

Διαβάζουμε και συζητούμε την εξέλιξη της ιστορίας, τους χαρακτήρες, τα συναισθήματα και τη δράση τους.

Μαθαίνουμε να αγαπάμε τη λογοτεχνία!