Παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού

Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού γιορτάζεται στις 20 Νοεμβρίου.

Έτσι λοιπόν και εμείς αξιοποιήσαμε την παγκόσμια αυτή γιορτή κάνοντας συζήτηση με τους μαθητές μας γύρω από θέματα που αφορούν το παιδί και τις ιδιαίτερες ανάγκες του.

Συμφωνήσαμε ότι όλα τα παιδιά του κόσμου έχουν τα ίδια δικαιώματα, ανεξάρτητα από το χρώμα του δέρματός τους ή τη χώρα καταγωγής τους.

Μέσα από ερωτοαπαντήσεις προβληματιστήκαμε πάνω στις πιο σημαντικές παροχές που πρέπει να έχει ένα παιδί για να ζήσει. Φαγητό, νερό, στέγη, αγάπη, εκπαίδευση, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, δικαιοσύνη, παιχνίδι,οικογένεια.

Ακόμη, ταξιδέψαμε με τη σκέψη μας σε άλλες χώρες, όπου τα παιδιά, παρά τη Διεθνή Σύμβαση για τα δικαιώματα του Παιδιού, ακόμη αδικούνται και δεν απολαμβάνουν βασικά δικαιώματα: δεν πηγαίνουν σχολείο, δεν έχουν άμεση πρόσβαση σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, είναι υποσιτισμένα ή υποφέρουν από τις καταστροφικές επιπτώσεις των πολέμων.

Τέλος, έγινε συζήτηση πάνω στη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού και οι μαθητές μας ζωγράφισαν και έφτιαξαν αφίσες με αφορμή αυτή την ημέρα.